Tytuł badania: Stosunek młodych Polaków do projektu podwyższenia wieku emerytalnego
Data: 11 kwietnia 2011 – 15 kwietnia 2011
Badacz:

Celem badania było określenie stosunku młodych Polaków wobec podniesienia wieku emerytalnego. W badaniu wzięła udział losowa próba 1750 panelistów StudentsWatch w wieku od 18 do 30 lat. Rządowy projekt podniesienia wieku emerytalnego zdecydowanie poparło 5,3% badanych, raczej poparło 15,2%, raczej nie poparło 20,1%, a zdecydowanie nie poparło projektu 56,6%. Projekt podwyższenia wieku emerytalnego poparłoby 69,5% badanych, gdyby Państwo zagwarantowało podwyższenie zarobków, 58% przychyliłoby się do projektu, gdyby powstały nowe miejsca pracy, 48,8% zaaprobowałoby projekt, jeśli Państwo zagwarantowałoby obniżenie podatków. Za reformą (pod warunkiem gwarancji powstania nowych miejsc pracy) było 56% studentów pracujących (na etat, dorywczo, samozatrudnionych, przedsiębiorców, rolników), 57,1% uczniów i studentów oraz 67,8% niepracujących i bezrobotnych. W grupie badanych w wieku od 18 do 20 lat 53,9% zakwestionowało pracę do 67. roku życia, w grupie respondentów w wieku od 21 do 25 takie samo zdanie wyraziło 49,7%, a w grupie osób w wieku 26 lat i więcej – 46%. Za optymalny średni wiek emerytalny badani uznali 59,7 roku dla kobiet i 62,4 roku dla mężczyzn. Respondentów zapytano o ich zaufanie wobec instytucji publicznych. Największe zaufanie deklarowano wobec Unii Europejskiej (3,50 w skali od 1 do 7), mniejsze wobec policji (3,42), związków zawodowych (3,16), otwartych funduszy emerytalnych (3,05), a najmniejsze wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (2,03).

Deskryptory TESE: młodzież, emerytura, postawa, rozumienie, odpowiedzialność
TESE descriptors: youth, retirement, attitude, comprehension, responsibility
  • SW Research. (2012). Stosunek młodych Polaków do projektu podwyższenia wieku emerytalnego. Pobrane z https://www.studentswatch.pl/pdf/Stosunek_mlodych_Polakow_do_podwyzszenia_wieku_emerytalnego_raport_StudentsWatch.pdf