Tytuł badania: Pracodawca dla inżyniera 2012
Typ badania: cykliczne
Data: 28 lutego 2012 – 16 marca 2012
Badacz:

W 2012 roku plebiscyt odbył się po raz dwunasty. Wzięli w nim udział studenci z całej Polski, których poproszono o wypełnienie ankiety internetowej, dotyczącej oczekiwań wobec pracodawców, poglądów na sprawy uczelni oraz praktyk i staży. W ankiecie wzięło udział 1445 osób. 14% badanych studiowało na pierwszym roku, 19% na drugim, 23% na trzecim, 27% na czwartym, 15% na piątym; w badanej próbie było 2% doktorantów. 58% ankietowanych studiowało na Politechnice Warszawskiej, 9% na Politechnice Łódzkiej, 11% na Politechnice Gdańskiej, 4% na Politechnice Wrocławskiej, 3% na AGH, a 15% na innej uczelni. 29% badanych posiadało stopień inżyniera, 52% zamierzało go uzyskać, a 19% nie miało takiej możliwości. Większość studentów była zdania, że praktyki są niezbędne do wykonywania zawodu inżyniera, także że udział w praktykach albo programach praktyk pozwala dobrze poznać przyszłego pracodawcę i że okres praktyk jest w stanie pomóc pracodawcy w lepszej ocenie umiejętności potencjalnego pracownika. Większość badanych jednak była zgodna, że brakuje atrakcyjnych praktyk w branży inżynierskiej, a także że wielu absolwentów-inżynierów posiada jedynie wiedzę teoretyczną. Większość studentów chciała pracować w kierunku, w którym się kształcili. Pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepszego pracodawcę zajęła firma TP/Orange.

Deskryptory TESE: pracodawca, praca, rynek pracy, absolwent, absolwent szkoły wyższej, szkolnictwo wyższe
TESE descriptors: employer, labour, labour market, school leaver, graduate, higher education
  • SW Research. (2012). Pracodawca dla inżyniera 2012. Pobrane z https://www.studentswatch.pl/pdf/pracodawca_dla_inzyniera_2012.pdf