Tytuł badania: Style przywiązania a postawy rodzicielskie
Data: [2002]
Badacz: Piotr Marchwicki

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy związków zachodzących między stylami przywiązania (mierzonymi retrospektywnie do rodziców w dzieciństwie i stylami aktualnego przywiązania do rówieśników w okresie adolescencji) a postawami rodzicielskimi (również mierzonymi retrospektywnie). Do zebrania materiału badawczego wykorzystano polską adaptację kwestionariusza Experiences in Close Relationship (ECR) K.A. Brennana i współautorów, polski przekład trzech spośród pięciu skal Attachment Style Questionnaire (ASQ) J.A. Feeney i współautorów oraz Kwestionariusz Stosunków między Rodzicami a Dziećmi (PCR) A. Roe i M. Siegelmana w przekładzie W.S. Kowalskiego. Próbę stanowiło 85 uczniów (w tym 54 dziewczęta) uczęszczających do trzecich i czwartych klas w dwóch liceach ogólnokształcących w Poznaniu oraz Sosnowcu. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że style przywiązania unikający i lękowo-ambiwalentny, będące wyrazem braku poczucia bezpieczeństwa w przywiązaniu, łączą się zasadniczo z rodzicielską postawą odrzucającą i wymagającą. Na podstawie uzyskanego materiału wykazano również, że bezpieczny styl przywiązania do rówieśników wiązał się z postawą kochającą, ochraniającą i liberalną. Jednocześnie nie odnotowano istotnych różnic między postawami rodzicielskimi matki a postawami rodzicielskimi ojca w układzie związków ze stylami przywiązania.

Deskryptory TESE: relacja rodzice – dziecko, relacje interpersonalne, rodzina, rodzice, dziecko, wychowanie dziecka, postawa
TESE descriptors: parent-child relation, interpersonal relations, family, parents, child, child rearing, attitude
  • Marchwicki, P. (2004). Style przywiązania a postawy rodzicielskie. Doniesienie z badań. Roczniki Psychologiczne, 2, 81-103.