Tytuł badania: Style przywiązania a intensywność postawy religijnej młodzieży
Data: kwiecień 2000 – marzec 2001
Badacz: Piotr Marchwicki

Badanie przeprowadzono w celu weryfikacji założenia odpowiedniości w stosunku do związków z religijnością stylów przywiązania do rodziców w dzieciństwie i stylów przywiązania do rówieśników oraz kształtu związków z religijnością stylów przywiązania do rodziców w zależności od poziomu religijności rodziców w dzieciństwie respondentów. Do zebrania materiału badawczego zastosowano polski przekład Parental Caregiving Style Questionnaire (PCSQ) C. Hazani i P.R. Shavera, polski przekład trzech spośród pięciu skal Attachement Style Questionnaire (ASQ) J.A. Feeney i in., a także Skalę Postaw Religijnych (SR) W. Prężyny oraz metodę do retrospektywnej oceny aktywności religijnej rodziców w dzieciństwie respondentów. Próbkę pierwszą (retrospektywny pomiar stylów przywiązania do rodziców w dzieciństwie) stanowiło 142 uczniów (w tym 94 dziewczęta i 48 chłopców) uczęszczających do trzecich i czwartych klas liceum ogólnokształcącego w Sosnowcu. Próba druga (pomiar stylów aktualnego przywiązania do rówieśników) liczyła 281 uczniów (w tym 139 dziewcząt i 142 chłopców) uczęszczających do trzecich i czwartych klas liceów ogólnokształcących w Warszawie, Poznaniu, Sosnowcu i Krakowie (technikum). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że w grupie dziewcząt nie zachodziły istotne zależności między intensywnością postawy religijnej (IPR) i stylami przywiązania do matki i ojca. Odnotowano natomiast zależności pozytywne między IPR a stylem bezpiecznym oraz negatywne dla stylów unikającego i lękowo-ambiwalentnego w grupie badanych chłopców.

Deskryptory TESE: religia, młodzież, postawa, zachowania, zachowania społeczne, osobowość, rodzina, rodzice
TESE descriptors: religion, youth, attitude, behaviour, social behaviour, personality, family, parents
  • Marchwicki, P. (2003). Style przywiązania a intensywność postawy religijnej młodzieży. Studia Psychologica, 4, 69-86.