Tytuł badania: Masa ciała, poczucie własnej wartości i zadowolenie z życia młodzieży 13-15-letniej
Data: październik 2005 – listopad 2005
Badacz: Maria Jodkowska, Joanna Mazur, Anna Oblacińska, Izabela Tabak

Przedmiotem badania był związek między obiektywną i subiektywną oceną masy ciała a zadowoleniem z życia i poczuciem własnej wartości wśród młodzieży. W badaniu wzięło udział 8000 uczniów z losowo wybranych 112 gimnazjów w pięciu województwach. Pomiaru masy i wysokości ciała dokonały pielęgniarki szkolne; na podstawie wyników do grupy otyłych nastolatków zaliczono 953 osoby. Do wyodrębnionej grupy dobrano uczniów nieotyłych (na podstawie wartości wskaźnika BMI). Obie grupy objęto ankietą z użyciem kwestionariusza zawierającego m.in. skale: Rosenberg Self-Esteem, drabinę Cantrila i Body Figure Perception Questionnaire Stunkarda. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że większość nastolatków była zadowolona z życia, przy czym w grupie kontrolnej odsetek osób zadowolonych był istotnie większy (zależność stwierdzona wśród dziewcząt i chłopców). Natomiast jeśli chodzi o niskie poczucie wartości, to częściej dotyczyło ono uczniów otyłych niż osób z grupy kontrolnej. Okazało się przy tym, że niskie poczucie wartości cechowało znacznie częściej dziewczęta niż chłopców. Większość respondentów trafnie oceniła wygląd własnej sylwetki – 74% uczniów otyłych wybrało postać z nadwagą albo otyłością, a 72% osób z grupy kontrolnej – sylwetkę o prawidłowej masie ciała, przy czym różnice między obiema grupami były istotne statystycznie. Zauważono również, że chłopcy częściej niż dziewczęta wybierali sylwetkę otyłą albo z nadwagą. Wyniki badania ujawniły, że subiektywny obraz własnego ciała jest zmienną pośredniczącą pomiędzy obiektywnymi wskaźnikami nadwagi a jakością życia otyłej młodzieży.

Autorskie słowa kluczowe: BMI, młodzież, satysfakcja z życia, postrzeganie własnej sylwetki, poczucie własnej wartości, zadowolenie z życia
Author's Keywords: BMI, adolescents, life satisfaction, body image, self-esteem, life satisfaction
Deskryptory TESE: zdrowie, krytycyzm, choroba, problemy zdrowotne, samoocena, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: health, critical sense, illness, health problems, self-evaluation, health education
  • Tabak, I., Mazur, J., Oblacińska, A. i Jodkowska, M. (2007). Masa ciała, poczucie własnej wartości i zadowolenie z życia młodzieży 13-15-letniej. Medycyna Wieku Rozwojowego, 3(1), 281-290.