Tytuł badania: Samotność w rodzinie źródłem patologii wśród dzieci i młodzieży
Data: 2010 – 2011
Badacz: Ewa Kopeć

Badanie przeprowadzono wśród rodziców dzieci w wieku przedszkolnym z powiatu kolbuszowskiego (województwo podkarpackie) (N = 700); dzieci badanych rodziców uczęszczały do 20 różnych szkół podstawowych. Respondentów pytano o opinie na temat niektórych aspektów wiedzy o wychowaniu dziecka. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu i ankietę jako technikę badawczą. Za najważniejszy element wychowania dziecka rodzice uznali w większości spędzanie z dzieckiem jak najwięcej czasu, rozmowy i zabawy (64,3% wskazań); na aspekt ten zwróciło uwagę 3,3% osób z wykształceniem podstawowym, 33,1% z zawodowym, 42,9% ze średnim i 20,7% z wyższym. Na drugim miejscu według częstotliwości wskazań znalazło się posiadanie podstawowych wiadomości na temat samego wychowania (24%, w tym 4,8% rodziców z wykształceniem podstawowym, 33,9% z zawodowym, 45,2% ze średnim i 16,1% z wyższym). 7,1% respondentów nie wiedziało, co jest najważniejsze w wychowaniu dziecka, ale chciało się dowiedzieć. 18,4% natomiast podkreślało istotę zaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka, w tym 6,2% rodziców z wykształceniem podstawowym, 40,3% z zawodowym, 45% ze średnim i 8,5% z wyższym. 22% respondentów przeznaczało dla dzieci cały swój wolny czas, 9,4% spędzało z dzieckiem od godziny do dwóch dziennie 59,1% zaś było z dzieckiem przez tyle czasu, ile dziecko potrzebowało. 10,4% badanych przyznało, że spędzają ze swoimi dziećmi mało czasu ze względu na dużą ilość pracy. Blisko 90% rodziców deklarowało, że rozmawiają z dziećmi zawsze, gdy te czują taką potrzebę.

Deskryptory TESE: rodzice, rodzina, relacja dorosły – dziecko, relacja rodzice – dziecko, uczestnictwo, uczestnictwo rodziców, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą, wychowanie dziecka
TESE descriptors: parents, family, adult-child relation, parent-child relation, participation, parent participation, childcare, youth protection, child rearing
  • Kopeć, E. (2013). Samotność w rodzinie źródłem patologii wśród dzieci i młodzieży. Pedagogika Katolicka, 12, 44-59.