Tytuł badania: Zainteresowanie młodzieży narkotykami
Data: [2005]
Badacz: Witold Wincenciak

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy zjawiska narkomanii na terenie północnowschodniej Polski. Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki kwestionariusza. Ankietę wypełniło łącznie 720 uczniów szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że 12,1% respondentów przynajmniej raz w życiu zażyło środki odurzające, a 5% osób zadeklarowało sporadyczne sięganie po tego typu substancje. Okazało się również, że głównym źródłem pozyskiwania wiedzy o narkotykach przez ankietowaną młodzież były media (prasa, radio, telewizja), a w następnej kolejności rówieśnicy. Na podstawie zgromadzonych odpowiedzi wykazano również, że 70,5% uczniów nie interesowało się nigdy dystrybucją narkotyków. Zgodnie z otrzymanym materiałem 17,8% ankietowanych wiedziało, gdzie można nabyć środki odurzające (m.in. w pubach od rówieśników, na dyskotece czy na bazarze), a 11,75% otrzymało je lub kupiło (m.in. od koleżanki/kolegi, na ulicy, od chłopaka, wykonało własnoręcznie). Około 13% badanych nie chciało ujawnić źródła zakupu. Analiza danych wykazała ponadto, że narkotykami najczęściej interesowali się uczniowie wywodzący się ze środowiska robotniczego (60%).

Deskryptory TESE: narkomania, postawa, uczeń, szkoła średnia, zachowania, zachowania społeczne, młodzież
TESE descriptors: drug abuse, attitude, pupil, secondary school, behaviour, social behaviour, youth
  • Wincenciak, W. (2006). Zainteresowanie młodzieży narkotykami. Kilka uwag na podstawie wyników badań własnych. Wychowanie na co Dzień, 10-11, 19-21.