Tytuł badania: Zażywanie narkotyków przez uczniów szkół średnich
Data: luty 2005 – marzec 2005
Badacz: Aneta Sobiecka

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy zjawiska narkomanii na terenie 16-tysięcznego miasta z województwa kujawsko-pomorskiego. Do zebrania materiału badawczego zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety. Próbę stanowiło 74 uczniów (27 uczęszczało do liceum ogólnokształcącego, 26 do technikum, a 21 do zasadniczej szkoły zawodowej). 37,8% osób mieszkało w mieście, a 62,2% na wsi; wśród respondentów dziewczęta stanowiły 9,5%, a chłopcy 90,5%. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że 61% uczniów miało możliwość kupna środków odurzających na terenie szkoły, w której się uczyło. Okazało się, że najwięcej takich przypadków odnotowano w liceum (gdzie uczniowie nosili identyfikatory, zatrudniona była ochrona, a wewnątrz budynku szkoły dodatkowo zainstalowano kamery). Na podstawie udzielonych odpowiedzi stwierdzono, że jedynie 29,8% ankietowanych w ogóle nie dysponowało wiedzą na temat dystrybucji narkotyków; 40,5% w trakcie wypełniania kwestionariusza nie wiedziało, gdzie kupić środki odurzające, ale byłoby w stanie się dowiedzieć; natomiast 27% respondentów znało kilka źródeł pozyskania narkotyków. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem wykazano również, że propozycję spróbowania substancji psychoaktywnych otrzymało 84,6% uczniów technikum, 44,4% uczniów liceum oraz 42,9% uczniów zasadniczej szkoły zawodowej. Łącznie 58% ogółu badanych było nakłanianych do narkotyków, a 43,2% namowom tym uległo. Dodatkowo ustalono, że najczęściej respondenci próbowali marihuany (87,1%).

Deskryptory TESE: narkomania, szkoła średnia, uczeń, młodzież, zachowania, postawa
TESE descriptors: drug abuse, secondary school, pupil, youth, behaviour, attitude
  • Sobiecka, A. (2005). Zażywanie narkotyków przez uczniów szkół średnich (na przykładzie badań). Wychowanie na co Dzień, 10-11, 32-35.