Tytuł badania: Czynniki ryzyka wczesnej inicjacji seksualnej
Data: 2005
Badacz: Izabela Tabak, Barbara Woynarowska

W badaniu wzięło udział 1514 uczniów pierwszych klas gimnazjalnych, w tym 764 chłopców. 65% respondentów pochodziło z miasta, a pozostali ze wsi. Średni wiek badanych: 16,7 roku. Materiał badawczy zebrano za pomocą ankiety audytoryjnej – posłużono się kwestionariuszem z pytaniami z międzynarodowego standardowego kwestionariusza badań nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej HBSC. Uczniom zadano następujące pytania: Czy kiedykolwiek miałeś stosunek płciowy? Ile miałeś lat, kiedy po raz pierwszy w życiu odbyłeś stosunek płciowy? Ile miałeś dotychczas partnerów seksualnych? Wśród chłopców stosunek płciowy miało za sobą 34,9% respondentów, 33,2% z miasta i 37,5% ze wsi, a wśród dziewcząt – 20,6%, 23,4% z miasta i 14,1% ze wsi. Stosunek płciowy w wieku 15 lat albo wcześniej odbyło 48,8% chłopców i 28,8% dziewcząt. W grupie chłopców jednego partnera miało 39,6%, dwóch – 23,1%, a trzech i więcej – 37,3%. Wśród dziewcząt 70,3% miało jednego partnera, 17,5% dwóch, a 12,9% trzech i więcej. U uczniów aktywnych seksualnie rozpoznano współistnienie wielu czynników zachowań ryzykownych, w tym stosowanie substancji psychoaktywnych, częste wagarowanie i negatywny stosunek wobec szkoły. Największe ryzyko wczesnej inicjacji dotyczyło chłopców, zwłaszcza często pijących wódkę, piwo, używających amfetaminy i wagarujących.

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, szkoła, używanie substancji psychoaktywnych, młodzież, wczesna inicjacja seksualna, rówieśnicy, zdrowie subiektywne, typy zachowań A, poradnictwo
Author's Keywords: family, school, psychoactive substance use, adolescents
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, narkomania, wychowanie seksualne, wychowanie w rodzinie, zdrowie, postawa, postawa wobec szkoły, absencja
TESE descriptors: health education, drug abuse, sex education, family education, health, attitude, attitude towards school, absenteeism
  • Woynarowska, B. i Tabak, I. (2008). Czynniki ryzyka wczesnej inicjacji seksualnej. Medycyna Wieku Rozwojowego, 2, 177-183.