Tytuł badania: Sztuka w życiu i wychowaniu młodzieży
Data: luty 2001
Badacz: Katarzyna Koszykowska

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jaki jest związek między wartościami sztuki a życiem człowieka? Jak sztuka działa na człowieka i jego życie? Czy sztuka stanowić może źródło refleksji? W badaniu wzięło udział 192 studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Do zebrania materiału badawczego posłużono się techniką ankiety, o wypełnienie której poproszono 95 osób, oraz techniką wypracowania, którą objęto 97 osób (wśród respondentów 57,8% stanowili studenci kierunków nieartystycznych – 111 osób). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że respondenci niejednokrotnie podkreślali istotę estetycznego oddziaływania dzieł sztuki. Zdaniem 81,1% badanych zadaniem sztuki jest dostarczanie wrażeń estetycznych (według 95,8% studentów film powinien posiadać interesującą muzykę i ciekawe zdjęcia). Zgodnie z udzielonymi odpowiedziami 91,6% osób potwierdziło, że dobry film pobudza do myślenia, jednocześnie 84,2% wskazało również, że powinien obrazować psychologiczną stronę postaci, pozwalającą zrozumieć siebie i innych. Na podstawie zebranego materiału ustalono ponadto, że część studentów doceniała także moralny zakres oddziaływania sztuki (62,1% osób potwierdziło, że film może stanowić inspirację dla trudnych wyborów moralnych, a 21,1% zgodziło się z twierdzeniem, że sztuka pozwala zgłębiać problematykę dobra i zła).

Deskryptory TESE: zachowania, kompetencje, sztuka, student, postawa, młodzież, wychowanie dziecka
TESE descriptors: behaviour, competence, art, student, attitude, youth, child rearing
  • Koszykowska, K. (2002). Sztuka w życiu i wychowaniu młodzieży. Wychowanie na co Dzień, 6, 20-23.