Tytuł badania: Moralność seksualna młodzieży gimnazjalnej na tle jej kryzysu tożsamości osobowej
Data: [2006]
Badacz: Józef Baniak

W badaniu wzięło udział łącznie 636 gimnazjalistek i 319 gimnazjalistów. Respondentów pytano m.in. o czystość i zachowania seksualne przed ślubem. Czystość przedślubna była bardzo ważna dla 16,7% dziewcząt i 13,2% chłopców, ważna dla odpowiednio 15,8% i 16%, przeciętna dla 20% i 16,3%, nieważna dla 27,4% i 29,8%. 40,7% uczennic wiązało czystość przedślubną ze szczęśliwym życiem małżeńskim i rodzinnym (taką samą opinię wyraziło 36,5% chłopców). Czystość przedślubną za raczej nieistotną dla późniejszego szczęścia małżeńskiego i rodzinnego uznało 23,9% dziewcząt i 21,6% chłopców, a także 20,8% gimnazjalistów ze wsi i 24,6% z miasta. Inicjacja seksualna powinna nastąpić po ślubie cywilnym zdaniem 16,8% uczennic i 12,8% uczniów, po ślubie kościelnym – odpowiednio 10,6% i 9,4%, z miłości – 48,7% i 49,2%. Seks przedślubny kobiet zdecydowanie akceptowało 26,3% dziewcząt i 15% chłopców, raczej akceptowało 20,1% dziewcząt i 16% chłopców, absolutnie nie akceptowało 16% dziewcząt i 37% chłopców, raczej nie akceptowało 21,9% dziewcząt i 17,3% chłopców. Do stosowania antykoncepcji przyznało się 36,7% uczniów wierzących i 63,2% osób obojętnych religijnie, a także 88,7% badanych deklarujących się jako osoby niewierzące. Różnica w stosowaniu antykoncepcji między osobami o różnych postawach religijnych była bardzo istotna statystycznie.

Deskryptory TESE: wychowanie moralne, religia, katolicyzm, wychowanie seksualne, zachowania, płeć, płeć męska, płeć żeńska
TESE descriptors: moral education, religion, Catholicism, sex education, behaviour, gender, male, female
  • Baniak, J. (2007). Moralność seksualna młodzieży gimnazjalnej na tle jej kryzysu tożsamości osobowej. Studium socjologiczne. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pedagogika, XVI, 85-116.