Tytuł badania: Morfologiczna i czynnościowa ocena układu krążenia u młodzieży 13-letniej rozpoczynającej naukę w gimnazjum sportowym
Data: [2012]
Badacz: Zbigniew Krenc, Wojciech Mazurowski, Magdalena Wiszniewska, Marzenna Wosik-Erenbek

Badanie przeprowadzono w celu określenia wskaźników morfologicznych i czynnościowych układu krążenia wśród 13-latków rozpoczynających naukę w gimnazjum sportowym. W badaniu uczestniczyło 32 uczniów, w tym 17 chłopców i 15 dziewcząt. Badani rozpoczynali edukację w gimnazjum w Aleksandrowie Łódzkim. Przeprowadzono diagnostykę kardiologiczną, a w jej ramach zarejestrowano spoczynkowy elektrokardiogram, wykonano badanie echokardiograficzne, a także dokonano oceny funkcji skurczowej i rozkurczowej lewej komory. Na cykloergometrze rowerowym przeprowadzono próbę wysiłkową. Na podstawie wyników badania stwierdzono pośrednie ustawienie osi elektrycznej, rytm zatokowy o prawidłowej częstości z cechami niemiarowości oddechowej w spoczynkowych elektrokardiogramach. U 9 uczniów stwierdzono przerost lewej komory według Sokolowa-Lyona, a u 10 przerost prawej komory. U 17 gimnazjalistów stwierdzono ukształtowanie zespołu ST-T o typie zespołu wczesnej repolaryzacji. Nie zauważono istotnych zmian w zakresie morfologii i czynności serca podczas pomiaru echokardiograficznego. Główne wnioski z badania: Zmiany w spoczynkowym elektrokardiogramie mają charakter czynnościowy, wskazujący na fizjologiczny przebieg procesów adaptacyjnych układ krążenia. Wynik badania echokardiograficznego wykazał powszechne występowanie małych niedomykalności zastawek pnia płucnego i zastawki trójdzielnej.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, EKG, echokardiografia, próba wysiłkowa, sportowcy
Author's Keywords: youth
Deskryptory TESE: rozwój dziecka, rozwój fizyczny, rozwój motoryczny, sprawność, zdrowie, problemy zdrowotne
TESE descriptors: child development, physical development, motor development, efficiency, health, health problems
  • Krenc, Z., Wiszniewska, M., Mazurowski, W. i Wosik-Erenbek, M. (2013). Morfologiczna i czynnościowa ocena układu krążenia u młodzieży 13-letniej rozpoczynającej naukę w gimnazjum sportowym. Przegląd Pediatryczny, 2, 63-68.