Tytuł badania: Edukacja międzykulturowa w pozalekcyjnych formach kształcenia
Data: 2009
Badacz: Alina Szwarc-Adamiuk

Badaniem objęto 16 szkół w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, znajdujących się w czterech powiatach: hajnowskim, bielskim, siemiatyckim i białostockim. Analizie poddano różnorodne dokumenty, w tym plany zajęć pozalekcyjnych, sprawozdania z zajęć pozalekcyjnych, plany pracy kół zainteresowań, sprawozdania z działalności samorządów szkolnych i inne. Na podstawie przeanalizowanych dokumentów zauważono, że w ramach zajęć pozalekcyjnych realizowane są treści związane z walorami kulturowymi małych ojczyzn i kulturami innych regionów Polski. Tematykę taką podejmuje się w ramach pracy w kołach regionalnych (np. turystyczno-krajoznawczych), kołach europejskich, muzycznych, plastycznych, teatralnych, językowych (języka białoruskiego, rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego), w harcerstwie i samorządach szkolnych. Koła europejskie działały w obu gimnazjach w Hajnówce, w Gimnazjum nr 1 w Siemiatyczach, również w szkole w Narewce i Michałowie. W jednym z gimnazjów w Hajnówce podczas zajęć prowadzonych w ramach koła europejskiego przerabiane są takie tematy jak Mój region – co warto wiedzieć o najbliższej okolicy, Inne regiony Polski i ich kultura – stroje ludowe i inne. Klub europejski w siemiatyckiej szkole organizuje Dzień Francuski, Dzień Angielski i Irlandzki, także Lekcje po europejsku. Członkowie tego koła utrzymują poza tym kontakty z uczniami z Białorusi i Ukrainy.

Deskryptory TESE: zajęcia kulturalne, zajęcia edukacyjne, zajęcia pozalekcyjne, edukacja międzykulturowa, mniejszość językowa, białoruski, edukacja plastyczna, Ukraina, Białoruś
TESE descriptors: cultural activities, educational activities, supervised study, intercultural education, language minority, Belorussian, drawing, Ukraine, Belarus
  • Szwarc-Adamiuk, A. (2011). Edukacja międzykulturowa w pozalekcyjnych formach kształcenia. Pogranicze: studia społeczne, XVII, 188-199.