Tytuł badania: Patriotyzm w oczach współczesnej młodzieży
Data: 16 listopada 2004
Badacz: Andrzej Masiewicz

Badanie przeprowadzono w celu analizy postaw patriotycznych uczniów jednego z liceów zlokalizowanych w Krakowie. Diagnozie poddano również czynniki kształtujące nastawienie badanej młodzieży. Łącznie w badaniu wzięło udział 114 osób. Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że 67,6% respondentów zdefiniowało patriotyzm jako uczucie miłości i szacunku do własnego kraju, walkę o Ojczyznę, zdolność do poświęcenia się dla Ojczyzny, przywiązanie do Ojczyzny, działalność na rzecz państwa, poczucie przynależności do danego narodu. Zgodnie z udzielonymi odpowiedziami wykazano również, że niemal połowa badanych (45,6%) uważa siebie za patriotów. Uzasadniając własną odpowiedź, ankietowani wskazywali: godną reprezentację kraju, promowanie go, dbanie o jego mienie; miłość i gotowość do obrony Polski; bycie harcerzem; szanowanie tradycji; poczucie dumy z ojczyzny; plany związane z życiem w Polsce. Jednocześnie okazało się, że 26,3% uczniów nie uważało się za patriotów, natomiast 28% wskazało odpowiedź: „nie wiem”. Na podstawie zgromadzonego materiału ustalono również, że najczęściej wskazywanymi czynnikami, które kształtowały patriotyczną postawę respondentów, były: literatura (70,1%), rodzina (68,4%), szkoła (52,6%) oraz Kościół (22,8%).

Deskryptory TESE: postawa, wartości obywatelskie, młodzież, szkoła średnia, zachowania, zachowania społeczne, tożsamość kulturowa, wychowanie obywatelskie, Polska
TESE descriptors: attitude, civic values, youth, secondary school, behaviour, social behaviour, cultural identity, civics, Poland
  • Masiewicz, A. (2005). Patriotyzm w oczach współczesnej młodzieży (analiza ankiety). Wychowawca, 4, 8-9.