Tytuł badania: Niepokój egzystencjalny a uczucia religijne młodzieży studiującej
Data: [2007]
Badacz: Stanisław Głaz

Przedmiotem badania był poziom niepokoju egzystencjalnego oraz uczuć religijnych studentów. Próbowano także potwierdzić związek między płcią i rodzajem studiów a niepokojem egzystencjalnym badanych i ich uczuciem lęku wobec Boga. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano Skalę Niepokoju Egzystencjalnego SNE Jurosa, a także Skalę Lęku i Fascynacji SLiF Szymołona. W badaniu posłużono się wielokrotną regresją krokową. W badaniu wzięło udział 34 studentów teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej, 33 kobiety studiujące leśnictwo na Akademii Rolniczej w Krakowie, 30 mężczyzn studiujących filozofię i 37 kobiet studiujących pedagogikę w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Badani byli w wieku od 19 do 24 lat. W analizie uwzględniono 134 poprawnie wypełnione kwestionariusze. Na podstawie wyników badania stwierdzono średni poziom niepokoju egzystencjalnego w jego różnych przejawach wśród badanych młodych studiujących. Jak się okazało, kobiety przejawiały wyższy poziom lęku przed pustką i bezsensem, mniejszy poziom obawy wobec przyszłości oraz większą zaradność. Z kolei studenci charakteryzowali się mniejszym – na poziomie istotności statystycznej – lękiem przed losem i śmiercią. Zauważono ponadto, że studentki leśnictwa ujawniały wyższy poziom lęku przed pustką i bezsensem, a także były spokojniejsze o swoją przyszłość. Charakteryzował je również większy lęk przed losem i śmiercią niż studentki pedagogiki. Niższy poziom lęku niewolniczego przejawiali studenci filozofii. W całej próbie stwierdzono wysokie poczucie lęku przed winą i potępieniem, bliskością i otwartością, a także przed powierzchownością i brakiem więzi z innymi ludźmi.

Deskryptory TESE: religia, katolicyzm, postawa, krytycyzm, student
TESE descriptors: religion, Catholicism, attitude, critical sense, student
  • Głaz, S. (2008). Niepokój egzystencjalny a uczucia religijne młodzieży studiującej. Paedagogia Christiana, 2, 56-73.