Tytuł badania: Dojrzałe mechanizmy obronne a potrzeby i wartości preferowane przez przyszłych pedagogów
Data: 2007
Badacz: Anna Seredyńska

Sformułowano dwa pytania badawcze: Czy mechanizmy obronne dojrzałe mają istotny związek z intensywnością potrzeb psychicznych u przyszłych pedagogów? Czy mechanizmy obronne dojrzałe mają związek z preferowaniem wartości przez przyszłych pedagogów? Założono wstępnie wpływ mechanizmów obronnych na działanie zawodowe przyszłych pedagogów. W badaniu posłużono się metodą sondażu diagnostycznego, a w jego ramach techniką ankiety; wykorzystano następujące narzędzia: Kwestionariusz Potrzeb Murraya, Kwestionariusz Preferencji Wartości Rokeacha oraz Kwestionariusz Poziomu Mechanizmów Obronnych (autorski). W badaniu uczestniczyło 235 studentów studiów zaocznych na kierunkach: pedagogika resocjalizacyjna i pedagogika opiekuńczo-wychowawcza w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Na podstawie wyników badania potwierdzono całkowicie hipotezę, zgodnie z którą dojrzałe mechanizmy obronne mają znaczenie w życiu przyszłych pedagogów. Zauważono także związek istniejący pomiędzy mechanizmami obronnymi dojrzałymi a nasileniem potrzeb u badanych studentów; nasilenie w zakresie 11 potrzeb różniło się na poziomie istotności statystycznej u osób charakteryzujących się małymi i dużymi dojrzałymi mechanizmami obronnymi. Częściowe potwierdzenie znalazła hipoteza, zgodnie z którą mechanizmy obronne dojrzałe miały związek z preferencją wartości wśród respondentów. Nie stwierdzono wpływu dojrzałych mechanizmów obronnych na wartości ostateczne i instrumentalne. Ponadto osoby z małym nasileniem mechanizmów obronnych najbardziej ceniły gotowość kochania, najmniej – posłuszeństwo; osoby z dużym nasileniem tych mechanizmów najwyżej ceniły zaś gotowość kochania, najmniej – zdolność.

Deskryptory TESE: student, osobowość, krytycyzm, rozwiązywanie problemów, zachowania społeczne
TESE descriptors: student, personality, critical sense, problem solving, social behaviour
  • Seredyńska, A. (2011). Dojrzałe mechanizmy obronne a potrzeby i wartości preferowane przez przyszłych pedagogów. Paedagogia Christiana, 1, 145-160.

Arleta Zyśko 1