Tytuł badania: Jak studenci spostrzegają zachodnich sąsiadów – przez pryzmat stereotypu czy postawy?
Data: 2007
Badacz: Tymoteusz Leoński, Teresa Rzepa

Przedmiotem badania było postrzeganie zachodnich sąsiadów przez studentów szkół wyższych ze Szczecina i Lublina. Celem badania było poznanie oceny studentów dotyczącej możliwości bezpośrednich kontaktów z Niemcami oraz liczby znajomych tej narodowości, a także określenie poziomu podstawowej wiedzy o Niemczech, stosunku emocjonalnego do Niemców, uznawanych wzorców zachowań oraz stereotypu Niemca w świadomości studentów. Badaniem objęto 50 młodych mieszkańców Szczecina i 80 z Lublina. Zastosowano technikę ankiety. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że pomimo większych możliwości bezpośredniego kontaktu z Niemcami podstawowa wiedza, stosunek emocjonalny i większość wzorów zachowań wobec Niemców u studentów ze Szczecina nie różniła się od studentów z Lublina. To współczesny stereotyp Niemca stanowił pryzmat, przez który młodzież ze Szczecina i Lublina postrzegała sąsiadów. Do pozytywnych elementów postawy wobec Niemców należało przekonanie o ich bogactwie, odwadze i pragmatyzmie, z czym wiązała się gotowość akceptowania ich w sytuacji sąsiedztwa, konieczności oddania krwi lub małżeństw mieszanych. Negatywnymi elementami stereotypu Niemca były zaś wyniosłość i agresja, które przebijały się w postawach badanych w sytuacji bezpośredniego udziału Niemca w ich życiu – „mój” małżonek Niemiec był odbierany z większą rezerwą w porównaniu z małżonkiem „jakiegoś” Polaka, „jakiejś” Polki. Podobne wątpliwości przejawiały się w przypadku zamieszkania na stałe w Niemczech.

Deskryptory TESE: student, Polska, Niemcy, relacje międzygrupowe, środowisko społeczno-kulturowe, zachowania społeczne, postawa
TESE descriptors: student, Poland, Germany, intergroup relations, socio-cultural environment, social behaviour, attitude
  • Rzepa, T. i Leoński, T. (2007). Jak studenci spostrzegają zachodnich sąsiadów – przez pryzmat stereotypu czy postawy? Człowiek i Społeczeństwo, 27, 47-61.