Tytuł badania: Wpływ zmiennych osobowych na decyzję o sprawowaniu kontroli w sytuacji odpowiedzialności
Data: wrzesień 2003
Badacz: Piotr Francuz, Małgorzata Zabłocka

Przedmiotem badania była relacja przyczynowo-skutkowa między takimi zmiennymi osobowymi jak potrzeba i poczucie kontroli oraz płeć a decyzją o wywieraniu wpływu na bieg wydarzeń w sytuacji z określonym zakresem odpowiedzialności. Do zebrania materiału wykorzystano Kwestionariusz Multimedialny w dwóch wersjach, z czego każda składała się z dwóch skal: I-E Rottera oraz DC Burgera i Coopera. Badaniem objęto 1211 uczniów z czterech szkół średnich w Łomży, w tym 711 dziewcząt i 455 chłopców. Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 16 do 18 lat. Do analizy nie zakwalifikowano danych 45 osób. Na podstawie wyników badania stwierdzono istotny wpływ potrzeby kontroli na decyzję osób objętych badaniem w zakresie sprawowania kontroli. Odnotowano ponadto wpływ lokalizacji kontroli na podjętą przez uczniów decyzję w zakresie jej sprawowania. Płeć okazała się różnicować wyniki respondentów – mężczyźni częściej niż kobiety decydowali się na samodzielne wykonanie zadania. Nie zauważono istotnego statystycznie wpływu zakresu odpowiedzialności na żadną ze zmiennych zależnych i tym samym nie potwierdzono jednej z hipotez, która taki związek o charakterze istotności statystycznej zakładała. W odniesieniu do pewności podejmowanej decyzji potwierdzono istotną statystycznie interakcję zmiennych: płci, potrzeby kontroli i odpowiedzialności. Żadna ze zmiennych niezależnych nie wpływała na czas podejmowania decyzji.

Deskryptory TESE: osobowość, pewność siebie, płeć, rozwiązywanie problemów, odpowiedzialność, postawa, zachowania społeczne
TESE descriptors: personality, self-confidence, gender, problem solving, responsibility, attitude, social behaviour
  • Zabłocka, M. i Francuz, P. (2006). Wpływ zmiennych osobowych na decyzję o sprawowaniu kontroli w sytuacji odpowiedzialności. Przegląd Psychologiczny, 1, 37-61.