Tytuł badania: Poziom dojrzałości emocjonalnej a zachowania moralne
Data: luty 2003 – marzec 2003
Badacz: Włodzimierz Strus

Badanie przeprowadzono w celu weryfikacji hipotezy zakładającej, że istnieje pozytywna zależność między poziomem dojrzałości emocjonalnej a nasileniem zachowań moralnych. Do zebrania materiału badawczego posłużono się Kwestionariuszem Osobowości 16 PF R.B. Cattella oraz Kwestionariuszem Zachowań Społecznych (KZS) P.O. Żylicza. W badaniu wzięło udział 73 studentów (w tym 34 mężczyzn oraz 39 kobiet) Wydziału Prawa Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wśród respondentów 61,6% stanowiły osoby w wieku 21-23 lat (wiek wszystkich badanych mieścił się w przedziale 19-24 lat). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że mężczyzn cechują silniejsze ego, większa stabilność, z kolei kobiety okazały się wrażliwsze emocjonalnie. Zgromadzony materiał pozwolił wykazać również, że kobiety w zakresie zachowań moralnych były bardziej pomocne w porównaniu z mężczyznami. Ponadto ustalono, że najwyższe wyniki w zachowaniach moralnych ankietowani uzyskali w stosunku do przyjaciół i osób z rodziny, natomiast najniższe - wobec nielubianych znajomych. Odnotowano również, że siła charakteru, wytrwałość, odpowiedzialność i sumienność w istotnym stopniu korelowały z prawdomównością oraz dotrzymywaniem obietnic.

Deskryptory TESE: postawa, osobowość, zachowania, zachowania społeczne, wychowanie moralne, student
TESE descriptors: attitude, personality, behaviour, social behaviour, moral education, student
  • Strus, W. (2006). Poziom dojrzałości emocjonalnej a zachowania moralne. Studia Psychologica, 6, 149-170.