Tytuł badania: Emocjonalne i religijne uwarunkowania lęku przed śmiercią u młodzieży akademickiej
Data: [1999]
Badacz: Jarosław Jastrzębski

Badanie przeprowadzono w celu weryfikacji następujących hipotez: 1) Istnieje statystycznie istotna zależność między intensywnością postawy religijnej a lękiem przed śmiercią u młodzieży akademickiej. 2) Istnieje statystycznie znacząca zależność między lękiem jako stanem i lękiem jako cechą a postawą wobec śmierci u młodzieży akademickiej. Badaniem objęto 73 studentów (w tym 43 kobiety i 30 mężczyzn) czwartego i piątego roku z różnych wydziałów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do zebrania materiału badawczego posłużono się Kwestionariuszem Lęku przed Śmiercią i Umieraniem (FVTC) R. Ochsmana, Skalą Religijności (SW) W. Prężyny oraz Inwentarzem Lęku jako Stanu i Lęku jako Cechy (STAI). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że respondentów cechował dość wysoki poziom intensywności postawy religijnej oraz średni poziom zarówno lęku jako stanu, jak i lęku jako cechy. Wykazano również, że w zakresie lęku tanatycznego badani uzyskali wynik przeciętny. Zgromadzony materiał pozwolił ustalić także istotny związek między ustosunkowaniem się do śmierci a lękiem i postawą religijną (okazało się, że im wyższy poziom intensywności postawy religijnej, tym mniejszy poziom lęku przed śmiercią). Dodatkowo zwrócono uwagę, że ankietowani o wysokiej intensywności postawy religijnej przywiązywali duże znaczenie do tego, co stanie się po śmierci z ich ciałem.

Deskryptory TESE: religia, postawa, osobowość, młodzież, student, zachowania, zachowania społeczne
TESE descriptors: religion, attitude, personality, youth, student, behaviour, social behaviour
  • Jastrzębski, J. (2001). Emocjonalne i religijne uwarunkowania lęku przed śmiercią u młodzieży akademickiej. Studia Psychologica, 2, 83-102.