Tytuł badania: Ocena komunikatywności tekstu w wybranych podręcznikach do języka polskiego (dla klas IV-VI szkoły podstawowej Wydawnictwa Rożak i dla klasy I gimnazjum Wydawnictwa Nowa Era)
Data: [2012]
Badacz: Krystyna Gąsiorek

Analizie poddano: 1) podręcznik dla klas IV-VI szkoły podstawowej Wydawnictwa Rożak Słowa na start (oraz testy, ćwiczenia i zeszyt ucznia zintegrowane z podręcznikiem); 2) podręczniki dla klasy pierwszej gimnazjum Wydawnictwa Nowa Era Słowa na czasie (zarówno do kształcenia literackiego i kulturowego, jak i kształcenia językowego). W badaniu wykorzystano wskaźniki (obliczone według wzoru C.H. Björnssona) odpowiadające skali Sigurda oraz posłużono się współczynnikiem mglistości Roberta Gunninga. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono niski indeks komunikatywności według skali Sigurda podręczników języka polskiego Słowa na start dla klas IV-VI (zgodnie z wykonanymi obliczeniami język, którym został napisany powyższy podręcznik, odpowiada raczej potrzebom uczniów klas III-IV szkoły podstawowej, w związku z czym sformułowano wniosek o braku znaczącego wpływu podręcznika na rozwój języka uczniów klas starszych, tj. IV-VI). Natomiast w przypadku podręcznika Słowa na czasie indeks czytelności wersji do kształcenia literackiego i kulturowego wynosił 35,82, a wersji kształcenia językowego – 35,24 (skala Sigurda = 35). Ustalono ponadto, że współczynniki mglistości Gunninga wyniosły odpowiednio 6,72 oraz 5,76, tzn. adekwatnie do liczby lat nauki ucznia klasy pierwszej gimnazjum (co równało się z pozytywną opinią o możliwości osiągnięcia właściwego rozwoju umiejętności językowych uczniów korzystających z tego podręcznika).

Deskryptory TESE: gimnazjum, szkoła podstawowa, polski, język, podręcznik, ocenianie, jakość kształcenia, nauczanie języka
TESE descriptors: lower secondary, primary school, Polish, language, textbook, marking, quality of education, language teaching
  • Gąsiorek, K. (2013). Ocena komunikatywności tekstu w wybranych podręcznikach do języka polskiego (dla klas IV-VI szkoły podstawowej Wydawnictwa Rożak i dla klasy I gimnazjum Wydawnictwa Nowa Era). Z Teorii i Praktyki Dydaktycznej Języka Polskiego, 22, 149-160.