Tytuł badania: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (2013)
Kolejne lata cyklu: 2013
Typ badania: cykliczne
Data: 2013
Badacz:

Badanie ma charakter cykliczny, a jego celem jest gromadzenie danych o wynagrodzeniach w Polsce. Edycją z 2013 roku objęto w sumie 122 499 respondentów z 25 000 firm i pracujących na ponad 600 stanowiskach. Do analizy zakwalifikowano dane 108 184 osób. Posłużono się techniką ankiety internetowej, dostępnej na stronie http://www.wynagrodzenia.pl/obw. Wśród badanych jak co roku dominowały osoby poniżej 35. roku życia (61%) z wykształceniem wyższym (72,2%), pracujące w miastach powyżej 200 000 mieszkańców (65,2%) oraz zajmujące co najmniej specjalistyczne stanowiska (73,4%). W analizie danych oceniano stawki płac przede wszystkim za pomocą mediany. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że najlepiej wynagradzaną branżą było IT (6 000 PLN), następnie zaś telekomunikacja (5 600 PLN), bankowość (5 300 PLN) i ubezpieczenia (5 000 PLN). Najniżej opłacani byli pracownicy kultury i sztuki (3 000 PLN), nauki i szkolnictwa (3 205 PLN) oraz pracownicy zajmujący się usługami dla ludności (3 200 PLN). Okazało się również, że pracownicy szeregowi firm zarabiali średnio o 33% mniej od specjalistów, którzy z kolei zarabiali o 35% mniej od kierowników małego zespołu. Dyrektorzy firm zarabiali dwukrotnie więcej od tych ostatnich. Biorąc pod uwagę poszczególne działy firm, najwyższe płace dotyczyły działów zarządzania ryzykiem, IT i działu kontrolingu, najniższe natomiast – działu obsługi klienta i działu administracji. Pod względem terytorialnym najwyższe wynagrodzenia odnotowano w województwie mazowieckim (5 400 PLN), następnie dolnośląskim (4 331 PLN) i pomorskim (4 250 PLN), najniższe zaś w województwie podkarpackim, lubelskim, podlaskim (3 200 PLN) i warmińsko-mazurskim (3 150 PLN). Stwierdzono również, że zarobki wzrastały wraz z poziomem wykształcenia badanych oraz wraz z wielkością firmy.

Deskryptory TESE: rynek pracy, wynagrodzenie nauczyciela, wynagrodzenie dyrektora szkoły, absolwent szkoły wyższej, absolwent, kariera zawodowa
TESE descriptors: labour market, teacher salary, headteacher salary, graduate, school leaver, career
  • Sedlak & Sedlak. (2013). Wynagrodzenia Polaków w 2013 roku. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW). Pobrane z http://www.wynagrodzenia.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.503/wpis.2825