Tytuł badania: IQ jako prognostyk kariery życiowej
Data: [2001]
Badacz: Anna Firkowska-Mankiewicz

Przegląd badań dotyczył czterech projektów badawczych o tematyce wzajemnych relacji między strukturą społeczną a inteligencją jednostki. Pierwsze i drugie badanie przeprowadzono w Zakładzie Socjologii Nauk w Warszawie pod kierownictwem M. Sokołowskiej w latach 1974-1976. Trzecie zostało zrealizowano w ramach grantu KBN Biologiczne i psychospołeczne bariery karier życiowych w latach 1994-1995. Natomiast czwarte wykonano w ramach grantu Pochodzenie społeczne i inteligencje a kariera i sukces życiowy w roku 1999. Zgodnie z wynikami uzyskanymi w pierwszym badaniu stwierdzono jeden z najwyższych (w porównaniu z dotychczasowymi raportami) współczynnik korelacji (rzędu 0,44) między przynależnością społeczno-zawodową rodziców a testowym wskaźnikiem poziomu umysłowego dzieci. Na podstawie materiału zgromadzonego w drugim badaniu wykazano, że iloraz inteligencji badanych nastolatków był najsilniej uwarunkowany indywidualnymi cechami biologicznymi, takimi jak stan zdrowia oraz płeć. Okazało się ponadto, że w dalszej kolejności uzależniony był także od poziomu inteligencji matki i jakości rodzicielstwa. W trzecim badaniu próbę stanowiła grupa 32-letnich mieszkańców Warszawy (grupa eksperymentalna) oraz dwie losowe grupy, składające się z osób w zbliżonym wieku oraz o podobnym wielkomiejskim miejscu zamieszkania (grupy kontrolne). Na podstawie uzyskanych wyników okazało się, że 67% badanych z grupy eksperymentalnej legitymowało się wyższym wykształceniem (w grupach kontrolnych odsetek ten wynosił 17% oraz 23%). Dodatkowo odnotowano, że niemal co drugi respondent (49%) z Warszawy wykonywał zawód lokujący się wysoko w hierarchii społeczno-zawodowej, podczas gdy w grupach kontrolnych w podobnym sektorze zatrudnionych było 24% i 20% badanych. Ostatnie z referowanych badań pozwoliło potwierdzić założenie, że osoby o wysokich i niskich IQ zarejestrowanych w dzieciństwie zachowały zbliżone zróżnicowane wyniki w okresie dorosłości. Jednocześnie zaobserwowano, że ilorazy inteligencji badanych z górnej grupy wyraźnie uległy obniżeniu, natomiast badanych z grupy dolnej – wzrosły.

Autorskie słowa kluczowe: cechy osobowości, IQ, pochodzenie społeczne, kariera życiowa, badania panelowe
Author's Keywords: personality characteristics, IQ, social ancestry, career, panel research
Deskryptory TESE: inteligencja, kariera szkolna, kariera zawodowa, edukacja, postępy w nauce, planowanie, przebieg kariery zawodowej, rodzina, rodzice, środowisko społeczno-kulturowe, struktura społeczna
TESE descriptors: intelligence, school career, career, education, study progress, planning, career advancement, family, parents, socio-cultural environment, social structure
  • Firkowska-Mankiewicz, A. (2002). IQ jako prognostyk kariery życiowej. Studia Socjologiczne, 2, 15-37.