Tytuł badania: Inwestowanie w kapitał ludzki na przykładzie wyników badań pracodawców
Projekt badawczy:
  • Potrzeby kadrowe pracodawców województwa łódzkiego
pokaż badania
Data: 2010
Badacz: Elżbieta Ciepucha

W doniesieniu badaczka omawia współpracę firm z regionu łódzkiego ze szkołami i innymi instytucjami edukacyjnymi, a także zagadnienia związane z zaangażowaniem lokalnych pracodawców w kształcenie ustawiczne pracowników. Blisko co piąty badany pracodawca z 373 objętych badaniem deklarował współpracę ze szkołami i innymi instytucjami edukacyjnymi. Potwierdzono związek między liczbą zatrudnianych pracowników a podejmowaniem współpracy przez firmę. Okazało się bowiem, że skłonność pracodawców do podejmowania współpracy z placówkami edukacyjnymi wzrastała wraz ze zwiększaniem się rozmiarów zatrudnienia. Zauważono ponadto, że ze szkołami współpracują chętniej firmy z sektora usług (22,6%) niż z sektora przemysłowego. 34,2% respondentów współpracowało ze szkołami wszystkich typów. Z kolei 23,6% deklarowało współpracę z centrami doskonalenia nauczycieli, a 18,6% z centrami kształcenia praktycznego. 23,6% respondentów wskazało na inne placówki. Do najczęstszych form współpracy należały doskonalenie nauczycieli (38 wskazań) oraz praktyki dla uczniów (36 wskazań). Rzadziej organizowano konkursy dla uczniów (31), konsultacje z nauczycielami i dyrekcją szkoły w zakresie treści kształcenia (27). 21 firm prowadziło zajęcia dla uczniów, a 20 zapewniało sprzęt do zajęć praktycznych w formie darowizny albo użyczenia. W opinii 34,2% respondentów współpraca z placówkami edukacyjnymi prowadzi o ograniczenia trudności w pozyskiwaniu pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami (przeciwnego zdania było 36,9% pracodawców). 78 firm miało plany związane ze współpracą z instytucjami systemu oświaty na lata 2010-2011.

Deskryptory TESE: pracobiorca, praca, szkolenie praktyczne, pracodawca, współpraca
TESE descriptors: employee, labour, practical training, employer, cooperation
  • Ciepucha, E. (2011). Inwestowanie w kapitał ludzki na przykładzie wyników badań pracodawców. W: Kwiatkowski, E., Ciepucha, E. (red.), Monitorowanie rynku pracy dla edukacji (s. 30-57). Pobrane z http://www.orpde.wckp.lodz.pl/sites/default/files/Publikacja%20Monitorowanie%20Rynku%20Pracy%20dla%20Edukacji_0.pdf