Tytuł badania: Przyczyny niedostosowania społecznego młodzieży wiejskiej w gimnazjum
Data: [2004]
Badacz: Joanna Nowosielska

Badanie przeprowadzono w celu sprawdzenia, jaki jest zakres niedostosowania społecznego uczniów w gimnazjum oraz jakie czynniki powodują niedostosowanie społeczne młodzieży wiejskiej. Próbę badawczą stanowiło 209 uczniów uczęszczających do 10 oddziałów klas I-III. Do zebrania materiału zastosowano kwestionariusz Zgadnij, kto w Twojej klasie? (skala nieprzystosowania społecznego zawierająca dwie grupy pytań, którym przyporządkowano cechy pozytywne oraz negatywne), obserwację oraz analizę dokumentów. W wyniku przeprowadzonego badania wyłoniono grupę niedostosowanych uczniów, która składała się z 17 osób (8,13% wszystkich uczestników badania). Analiza zgromadzonego materiału wykazała, że największe problemy z przystosowaniem respondenci mieli w rodzinie, między rówieśnikami oraz w szkole. Okazało się, że 11 spośród wyróżnionych uczniów (64,70%) uzyskało wysokie wyniki w pierwszej podskali, co mogło świadczyć o nieprawidłowych stosunkach wewnątrzrodzinnych. Jednocześnie ustalono, że odsetek osób mogących mieć problemy w nawiązywaniu i utrzymywaniu więzi z kolegami wynosił 70,58%. Dodatkowo zwrócono uwagę na wysokie wyniki 12 respondentów w czwartej podskali, które sygnalizowały trudności w społecznym adaptowaniu się jednostki. Wśród czynników mogących powodować niedostosowanie uczniów wyróżniono strukturę rodziny, wykształcenie rodziców, liczbę dzieci w badanych rodzinach, warunki mieszkaniowe oraz warunki bytowe.

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, niedostosowanie społeczne, gimnazjum, młodzież, przyczyny niedostosowania, patologie społeczne, skala nieprzystosowania społecznego (SNS), rodzina patologiczna
Author's Keywords: family, social maladjustment, secondary school, adolescents, reasons of the lack of social adaptation, social pathologies, the scale of the lack of social adaptation, pathological family
Deskryptory TESE: młodzież, gimnazjum, społeczeństwo, zachowania społeczne, postawa, rodzina
TESE descriptors: youth, lower secondary, society, social behaviour, attitude, family
  • Nowosielska, J. (2005). Przyczyny niedostosowania społecznego młodzieży wiejskiej w gimnazjum. Szkice Humanistyczne, 1-2, 159-172.