Tytuł badania: Przemoc w środowisku szkolnym
Data: 2004 – 2006
Badacz: Alina Rozłucka

Celem badania była diagnoza zjawiska przemocy w środowisku szkolnym. Badaniem objęto 157 uczniów w szkołach gimnazjalnych oraz liceach w Olsztynie. Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami wykazano, że respondenci doświadczali przemocy przeciętnie 5-6 razy w tygodniu (około 65%). Okazało się również, że najczęściej spotykanymi formami przemocy fizycznej było bicie i popychanie, kopanie, wykręcanie rąk oraz szarpanie. Wśród przykładów przemocy psychicznej najczęściej wskazywano przezywanie, wyzywanie, obrażanie, oczernianie, plotkarstwo oraz szantaż. Około 25% ankietowanych nie miało świadomości krzywdzenia innych. Wykazano również, że wśród przyczyn przemocy znalazły się m.in. ograniczona ruchliwość uczniów, długi czas spędzony głównie w sposób jednostronnie ukierunkowany, anonimowość na przerwach, trudność koncentracji w zbyt liczebnych klasach, hałas, niewłaściwa kontrola uczniów czy brak możliwości wyboru w pewnych sytuacjach (np. wycofania się z grupy, zamiana grupy).

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, przemoc, szkoła, emocje, uczeń, profilaktyka, mass media, socjoterapeuta, środki zaradcze wobec przemocy
Author's Keywords: family, violence, school, emotions, pupil, prevention, mass-media, sociotherapist, remedial action against violence
Deskryptory TESE: przemoc, młodzież, uczeń, zachowania, zachowania społeczne, przemoc szkolna, postawa
TESE descriptors: violence, youth, pupil, behaviour, social behaviour, bullying, attitude
  • Rozłucka, A. (2006). Przemoc w środowisku szkolnym. Szkice Humanistyczne, 3-4, 173-182.