Tytuł badania: Przemoc wśród młodzieży w wieku 11-15 lat a nadużywanie alkoholu i wybrane uwarunkowania psychospołeczne
Data: [2003]
Badacz: Hanna Kołoło, Agnieszka Małkowska, Joanna Mazur, Barbara Woynarowska

Badanie przeprowadzono w celu analizy zjawiska przemocy (mierzonej uczestniczeniem w bójkach) wśród młodzieży szkolnej w Polsce i innych krajach. Diagnozie poddano również korelację między częstym uczestniczeniem w bójkach a nadużywaniem alkoholu (uwzględniając płeć respondentów oraz kraj zamieszkania). Materiał badawczy stanowiły dane uzyskane w ramach międzynarodowych badań Zachowań Zdrowotnych Młodzieży Szkolnej (HBSC) przeprowadzonych w latach 2001-2002 w 32 krajach. Polska próba liczyła 6383 uczniów w średnim wieku 11,7, 13,7 oraz 15,7 roku. Badani odpowiadali na pytania zawarte w standardowym kwestionariuszu, który został opracowany przez międzynarodowe tematyczne grupy robocze. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie 60% polskich chłopców oraz 18% polskich dziewcząt co najmniej raz uczestniczyłó w bójce (w tym 28% chłopców i 7% dziewcząt zadeklarowało częstotliwość większą niż dwa razy). Odnotowano również, że w Polsce odsetek chłopców biorących udział w bójkach był wyższy niż średnia z pozostałych krajów, z kolei w grupie dziewcząt – zbliżony do średniej. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem wykazano ponadto, że do czynników oddziałujących na ryzyko powtarzających się bójek należały: płeć męska, liczne epizody upicia się w życiu, młodszy wiek, negatywny stosunek do szkoły, nasilenie rozdrażnienia lub złego humoru oraz niezadowolenie z życia.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, zadowolenie z życia, agresja fizyczna, nadużywanie alkoholu, porównania międzynarodowe, płeć
Author's Keywords: adolescents, life satisfaction, physical aggression, alcohol abuse, international comparison, gender
Deskryptory TESE: przemoc, gimnazjum, młodzież, zachowania, zachowania społeczne, relacje interpersonalne, uczeń
TESE descriptors: violence, lower secondary, youth, behaviour, social behaviour, interpersonal relations, pupil
  • Mazur, J., Woynarowska, B., Kołoło, H. i Małkowska, A. (2005). Przemoc wśród młodzieży w wieku 11-15 lat a nadużywanie alkoholu i wybrane uwarunkowania psychospołeczne. Alkoholizm i Narkomania, 3, 9-23.