Tytuł badania: Konsekwencje psychologiczne anoreksji: poczucie własnej wartości, strategie radzenia sobie ze stresem oraz ekspresja złości
Data: [2005]
Badacz: Anna Brytek

Celem badania była odpowiedź na pytanie, czy istnieją podobieństwa i różnice dotyczące strategii radzenia sobie ze stresem, poczucia własnej wartości i ekspresji złości u osób chorych na anoreksję psychiczną i u osób zdrowych. Próbę badawczą stanowiło 30 dziewcząt ze zdiagnozowaną anoreksją (pacjentki Instytutu Ericksonowskiego w Katowicach oraz byłe pacjentki Oddziału Psychiatrii Wieku Rozwojowego w Sosnowcu), a także 60 studentek Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (grupa kontrolna). Do zebrania materiału wykorzystano kwestionariusz Self-Esteem Inventory Coopersmitha, kwestionariusz radzenia sobie ze stresem Brief COPE Carvera oraz Self-Expression Control Scale van Elderena i wsp. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że respondentki z zaburzeniami odżywiania cechowało znacznie niższe poczucie własnej wartości dotyczące aspektu rodzinnego „ja”, zawodowego/szkolnego „ja” oraz „ja” ogólnego. Okazało się również, że badane z grupy eksperymentalnej uzyskały niższy wynik w podskali kłamstwa w porównaniu z dziewczętami z grupy kontrolnej. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano, że respondentki chore na anoreksję częściej stosowały strategie radzenia sobie ze stresem skierowane na poszukiwanie wsparcia emocjonalnego oraz wsparcia społecznego, a także strategie skoncentrowane na wycofaniu się i na zaprzeczaniu. Zgodnie z analizą danych ustalono także negatywną korelację w grupie eksperymentalnej między aktywnym radzeniem sobie ze stresem a uwewnętrznieniem złości oraz kontrolą jej uzewnętrzniania.

Author's Keywords: coping, self-esteem, anorexia nervosa, anger, eating disorders
Deskryptory TESE: choroba, zdrowie, problemy zdrowotne, płeć żeńska, postawa, zachowania, zachowania społeczne
TESE descriptors: illness, health, health problems, female, attitude, behaviour, social behaviour
  • Brytek, A. (2006). Konsekwencje psychologiczne anoreksji: poczucie własnej wartości, strategie radzenia sobie ze stresem oraz ekspresja złości. Psychoterapia, 1, 25-38.