Tytuł badania: Charakterystyka sytuacji zdrowotnej studentów w aspekcie ich sprawności psychosomatycznej w wybranych uczelniach wyższych Krakowa
Data: 2004
Badacz: Ireneusz Kowalewski

Celem badania była diagnoza stanu wybranych funkcji fizjologicznych, samopoczucia oraz stanu zmęczenia i towarzyszących mu objawów wśród studentów. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, którym objęto 450 studentów Akademii Pedagogicznej w Krakowie (Instytut Nauk o Wychowaniu), Politechniki Krakowskiej (Wydział Ochrony Środowiska) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Zdrowia Publicznego). Do analizy zakwalifikowano 421 poprawnie wypełnionych kwestionariuszy. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że apetyt w normie odnotowało u siebie około 75% badanych, a normalne odczuwanie pragnienia – 80,3%-88,6%. Około 20% studentów odczuwało zaburzenia w oddawaniu stolca w postaci zaparcia lub rozwolnienia. Większość studentek deklarowała regularne miesiączki, spory odsetek wskazywał jednak na nieregularne i bolesne miesiączkowanie. Do najczęściej wskazywanych zaburzeń psychosomatycznych doświadczanych przez studentów należały zwiększona drażliwość (80,3%), stany napięcia (78,1%) i trudności w koncentracji uwagi (72,7%). Ponad połowa wskazywała również na stany niepokoju (63,7%), złe samopoczucie (62,9%) i zmniejszoną sprawność umysłową (52,7%). Znakomita większość respondentów uważała, że potrafi sprostać problemom życiowym doświadczanym na co dzień. Najlepiej swoje umiejętności w tym zakresie ocenili studenci Akademii Pedagogicznej (99%). Największe problemy deklarowano w zakresie panowania nad odczuwaną złością i zazdrością. Z agresją i nienawiścią najgorzej radzili sobie studenci Politechniki Krakowskiej. Najmniej problemów z radzeniem sobie z różnego rodzaju emocjami zadeklarowali studenci Akademii Pedagogicznej.

Deskryptory TESE: zdrowie, student, zachowania, szkoła wyższa, choroba, psychologia
TESE descriptors: health, student, behaviour, higher education, illness, psychology
  • Kowalewski, I. (2006). Charakterystyka sytuacji zdrowotnej studentów w aspekcie ich sprawności psychosomatycznej w wybranych uczelniach wyższych Krakowa. Edukacja, 2, 28-35.