Tytuł badania: Motywy doskonalenia zawodowego nauczycieli
Data: 2011 – 2012
Badacz: Marianna Noworycka-Gniatkowska

Ankietę na temat motywów doskonalenia zawodowego przeprowadzono wśród 458 uczestników studiów podyplomowych w ramach projektu BENLID – doskonalenia świętokrzyskich kadr oświaty. Zamiłowanie do pracy z młodzieżą i dziećmi – jako motyw wyboru zawodu nauczyciela – wskazało 62,18% kobiet i 49,15% mężczyzn, dążenie do zdobycia zawodu mającego wysokie uznanie społeczne odpowiednio 9,41% i 8,47%, wpływ rodziny 9,96% i 6,78%, przypadek 8,30% i 16,95%, warunki pracy (długie wakacje i małą liczbę godzin w tygodniu) 8,86% i 13,56%. Nieco ponad 60% respondentów było zadowolonych z wyboru zawodu, 35,40% raczej tak, 4,20% zaś nie było zadowolonych z takiego wyboru. Do czynników wpływających na potrzebę doskonalenia zawodowego respondenci zaliczyli: hospitacje – 3,38% wskazań, pracę i posiedzenia rad pedagogicznych – 3,83%, obserwacje lekcji koleżeńskich – 3,38%, korzystanie z doświadczeń kolegów i koleżanek – 10,81%, pracę dydaktyczno-wychowawczą z uczniami – 36,04%, spotkania z nauczycielem metodykiem – 2,25%, samoświadomość samokształcenia – 40,32%. Doskonalenie zawodowe nauczyciele podejmowali z powodu: wyższych zarobków – 4,31% wskazań; awansu zawodowego – 9,83%; uniknięcia bezrobocia – 7,41%; rozwoju zainteresowań – 12,41%; potrzeb szkoły – 10,97%; poszerzania i aktualizacji wiedzy – 13,77%; własnych aspiracji samokształceniowych – 10,74%; nadążania za rozwojem – 5,67%; uzyskania lepszych efektów nauczania – 12,33%; potrzeby samorozwoju – 12,56%.

Deskryptory TESE: motywacja, doskonalenie zawodowe nauczycieli, doskonalenie zawodowe w toku pracy, samodzielne uczenie się, samokształcenie, nauczyciel, postawa, wynagrodzenie nauczyciela
TESE descriptors: motivation, in-service teacher training, in-service training, independent learning, self-instruction, teacher, attitude, teacher salary
  • Noworycka-Gniatkowska, M. (2012). Motywy doskonalenia zawodowego nauczycieli. W: W. Dróżka, J. Miko-Giedyk i R. Miszczuk (red.), Doskonalenie zawodowe nauczycieli i innych pracowników oświaty (s. 53-81). Kielce: Uniwersytet Jana Kochanowskiego.