Tytuł badania: Rozwój fizyczny, stan zdrowia i sprawność fizyczna uczniów z rodzin alkoholików w stosunku do populacji przeciętnej
Data: 1988 – 1989
Badacz: Halina Kulgawczuk

Przedmiotem badania były rozwój fizyczny, stan zdrowia i sprawności fizycznej dzieci z rodzin alkoholicznych. Badania prowadzono w pięciu szkołach podstawowych szczecińskiej dzielnicy Śródmieście: nr 1, 56, 62, 64, 70. Badanie poprzedzała diagnoza o alkoholizmie rodziców uczniów. Badaniami objęto 104 chłopców i 52 dziewcząt z klas I-VIII z rodzin alkoholicznych (grupa A) oraz 103 uczniów losowo dobranych, stanowiących grupę kontrolną (K; 54 chłopców, 49 dziewcząt). Większość badanych z grupy A pochodziła z rodzin robotniczych (68%), z rzemieślniczych rodzin wywodziło się 26,9%, z inteligenckich – 4,8%. W grupie K 40,8% osób pochodziło z rodzin robotniczych, 36,9% z inteligenckich, 22,4 z rzemieślniczych. Rozwój fizyczny badano, opierając się na powszechnie stosowanych pomiarach (wysokości i ciężaru ciała oraz tkanki tłuszczowej), sprawność fizyczną mierzono za pomocą wybranych testów Denisiuka, stan zdrowia oceniano na podstawie badań lekarskich, opartych na bilansach zdrowia według zasad powszechnie stosowanych w populacji wieku rozwojowego. Wyniki wykazały, że badani uczniowie z rodzin alkoholicznych gorzej rozwijali się pod względem fizycznym, przejawiali gorszy stan zdrowia i sprawność fizyczną. Dziewczęta i chłopców z grupy A cechowała przewaga wartości niskich i przeciętnych w zakresie wysokości i ciężaru ciała. Tkanka tłuszczowa u badanych z grupy A była skąpa, mieli słabą budowę, wskaźnik wieku rozwojowego był u nich zdecydowanie gorszy. Chłopcy z grupy A mieli słabszą sprawność fizyczną niż z grupy K, u dziewcząt różnice w sprawności fizycznej były mniejsze.

Deskryptory TESE: rozwój fizyczny, zdrowie, problemy zdrowotne, środowisko społeczno-kulturowe, uczeń, szkoła podstawowa, choroba
TESE descriptors: physical development, health, health problems, socio-cultural environment, pupil, primary school, illness
  • Kulgawczuk, H. (1991). Rozwój fizyczny, stan zdrowia i sprawność fizyczna uczniów z rodzin alkoholików w stosunku do populacji przeciętnej. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego: Prace Instytutu Pedagogiki i Psychologii, 18, 171-178.