Tytuł badania: Poczucie własnej skuteczności w wymiarze międzykulturowym: Ocena Skali Samoskuteczności w Karierze Międzynarodowej
Data: [2004]
Badacz: Izabela Zientek

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy właściwości psychometrycznych Skali Samoskuteczności w Karierze Międzynarodowej (SSKM) oraz przede wszystkim oceny trafności kryterialnej narzędzia. Badaniem objęto 236 osób, które otrzymały po dwa zestawy kwestionariuszy. Pierwszy zawierał Skalę Samoskuteczności w Karierze Międzynarodowej, Skalę Samoskuteczności Ogólnej, Skalę Samooceny Rosenberga, Skalę Stylów Radzenia Sobie, Jednopozycyjną Skalę Samoskuteczności oraz Skalę Oczekiwanego Sukcesu (zestawem przebadano 117 osób). Natomiast drugi zestaw składał się ze Skali Samoskuteczności w Karierze Międzynarodowej, Skali Asertywności, Skali Delta oraz Skali Poszukiwania Doznań (zestawem przebadano 119 osób). Wśród respondentów znaleźli się losowo wybrani studenci pięciu różnych kierunków na Uniwersytecie Śląskim (w tym 185 kobiet oraz 51 mężczyzn). W wyniku przeprowadzonego badania potwierdzono hipotezę o związku pomiędzy asertywnością a samoskutecznością w karierze międzynarodowej. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami wykazano również istnienie korelacji pomiędzy oczekiwaniem sukcesu a samoskutecznością w karierze międzynarodowej. Ustalono ponadto zachodzenie współzależności między poszukiwaniem doznań a samoskutecznością. Dodatkowo na podstawie zgromadzonego materiału trafność kryterialną SSKM oceniono na poziomie zadowalającym.

Deskryptory TESE: psychologia, postawa, zachowania społeczne, środowisko społeczno-kulturowe, student, kompetencje społeczne, osobowość
TESE descriptors: psychology, attitude, social behaviour, socio-cultural environment, student, social competences, personality
  • Zientek, I. (2006). Poczucie własnej skuteczności w wymiarze międzykulturowym: Ocena Skali Samoskuteczności w Karierze Międzynarodowej. Czasopismo Psychologiczne, 1, 61-71.