Tytuł badania: Poczucie własnej skuteczności a używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież
Data: październik 2000
Badacz: Katarzyna Okulicz-Kozaryn, Agnieszka Pisarska

Badanie przeprowadzono w celu analizy związku pomiędzy poczuciem własnej skuteczności a sięganiem po substancje psychoaktywne. Do zebrania materiału posłużono się metodą audytoryjną z wykorzystaniem dwóch anonimowych ankiet. Kwestionariusze wypełnili uczniowie z dobranych losowo 53% wszystkich klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na terenie trzech dzielnic Warszawy (Mokotowa, Ursynowa oraz Wilanowa). Łącznie próba liczyła 1240 osób (52% stanowiły dziewczęta). Wśród respondentów 73% uczniów uczęszczało do liceum (przeciętny wiek badanych wynosił 15,5 roku). Uczestników badania podzielono na pięć podgrup: abstynentów; osoby pijące słabsze alkohole – piwo i wino; pijące wszystkie rodzaje alkoholu; pijące alkohol i palące papierosy; pijące, palące i sięgające po nielegalne substancje psychoaktywne. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono występowanie słabego, krzywoliniowego związku między poczuciem skuteczności a używaniem substancji psychoaktywnych. Najwyższe poczucie skuteczności odnotowano w grupie 15-latków pijących piwo i wino, z kolei najniższe – wśród abstynentów oraz uczniów sięgających po wszystkie uwzględnione w badaniu środki. Okazało się również, że używanie narkotyków przez dziewczęta wiązało się z ich niskim, a u chłopców – z wysokim poczuciem skuteczności.

Autorskie słowa kluczowe: poczucie skuteczności, młodzież, używanie substancji psychoaktywnych
Author's Keywords: self-efficacy, adolescence, substance use
Deskryptory TESE: szkoła średnia, młodzież, zachowania, zachowania społeczne, postawa
TESE descriptors: secondary school, youth, behaviour, social behaviour, attitude
  • Okulicz-Kozaryn, K. i Pisarska, A. (2001). Poczucie własnej skuteczności a używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież. Badania pilotażowe. Alkoholizm i Narkomania, 4, 565-577.