Tytuł badania: Młodzież wobec wybranych kwestii moralnych
Projekt badawczy:
  • Wartości i perspektywy życiowe młodzieży polskiej i włoskiej. Studium porównawcze
Data: 2000
Badacz: Andrzej Ryk

Celem badania było poznanie preferencji młodzieży polskiej w zakresie wartości oraz porównanie uzyskanych wyników z badaniami przeprowadzonymi we Włoszech przez zespół badawczy IARD z Uniwersytetu w Trento. W badaniu wykorzystano przetłumaczoną na język polski wersję kwestionariusza Indagine Sulla condizione giovanile in Italia, analogicznie dobrano próbę. Badaniem objęto łącznie 825 uczniów szkół ponadpodstawowych różnego typu z Krakowa, Kielc, Oświęcimia, Zabrza, Bytomia i Konina. 46,91% próby stanowiły dziewczęta, a 53,09% chłopcy. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że polska młodzież charakteryzowała się mniej zdecydowanymi sądami na temat wartości od młodzieży włoskiej, szczególnie w przypadku upijania się, bycia na zwolnieniu lekarskim, nie będąc chorym, oszukiwania urzędu podatkowego oraz palenia papierosów. Badani z Polski okazali się również bardziej skłonni do akceptowania zachowań stojących w sprzeczności z prawem w postaci jeżdżenia bez biletu środkami komunikacji miejskiej, oszukiwania w kwestii zwolnienia lekarskiego, kradzieży w sklepie czy oszukiwania urzędu podatkowego. Jednocześnie okazali się bardziej zachowawczy w przypadku kwestii związanych z życiem partnerskim, rodzinnym i seksualnym – rzadziej od młodzieży włoskiej akceptowali rozwody, współżycie bez związku małżeńskiego, kontakty homoseksualne, życie w wolnym związku, dokonywanie aborcji. Młodzi Włosi charakteryzowali się również wyższym stopniem akceptacji w przypadku stosowania używek – palenia marihuany, upijania się, palenia papierosów i używania narkotyków tzw. ciężkich. Akceptacja ogółu badanych dotycząca stosowania przemocy i agresywnych zachowań okazała się na stosunkowo wysokim poziomie, przy czym Polacy znacznie częściej akceptowali walki kibiców.

Deskryptory TESE: postawa, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, zachowania, Włochy, wartości obywatelskie, Polska
TESE descriptors: attitude, secondary school, vocational school, behaviour, Italy, civic values, Poland
  • Ryk, A. (2001). Młodzież wobec wybranych kwestii moralnych. Edukacja, 2, 45-55.