Tytuł badania: Przyjmowanie leków psychoaktywnych a używanie innych substancji odurzających przez młodzież
Data: 2004
Badacz: Anna Borucka, Katarzyna Kocoń, Katarzyna Okulicz-Kozaryn

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Po jakie leki sięgają nastolatki? W jaki sposób je zdobywają? Jakie są powody przyjmowania leków? Jak spostrzegają zagrożenia związane z używaniem leków? Jakie ponoszą konsekwencje w związku z używaniem leków? Jak w kontekście używania innych substancji wygląda przyjmowanie leków? W badaniu posłużono się analizą jakościową danych zgromadzonych w ramach grantu Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Podstawowy materiał badawczy stanowiły odpowiedzi zebrane wśród 1350 nastolatków sięgających po różnego rodzaju środki psychoaktywne. Finalnie do analizy zakwalifikowano wyniki 96 osób (7% wyjściowej próby) w wieku od 13 do 19 lat (w tym 52 dziewcząt oraz 44 chłopców), z którymi przeprowadzono indywidualne wywiady. W wyniku analizy stwierdzono, że respondenci stosowali przede wszystkim leki z grupy benzodiazepin o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym, nasennym oraz przeciwdrgawkowym. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami dostęp do leków psychoaktywnych oceniono jako łatwy – najprostszym ze sposób zdobycia substancji było sięgniecie po leki rodziców lub innych domowników. Wśród powodów zażywania leków psychoaktywnych ankietowani wskazywali: próby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, poszukiwanie sposobu opanowania zbyt emocjonalnego stosunku do otoczenia, kłopoty z zasypianiem, a także ciekawość, poszukiwanie nowych wrażeń, łatwy dostęp do tych substancji. Do niepożądanych skutków zażywania leków respondenci zaliczyli m.in. kłopoty z koncentracją uwagi, problemy ze zrozumieniem nowych informacji czy spadek energii oraz zobojętnienie.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, leki uspokajające, leki nasenne, nadużywanie, toksykomania
Author's Keywords: youth, abuse, prescription drugs, poly-drug use
Deskryptory TESE: młodzież, problemy zdrowotne, zdrowie, choroba, zachowania, zachowania społeczne, postawa
TESE descriptors: youth, health problems, health, illness, behaviour, social behaviour, attitude
  • Okulicz-Kozaryn, K., Borucka, A. i Kocoń, K. (2006). Przyjmowanie leków psychoaktywnych a używanie innych substancji odurzających przez młodzież. Alkoholizm i Narkomania, 1, 35-52.