Tytuł badania: Optymizm życiowy 13-latków w Polsce w kontekście samooceny zdrowia oraz wybranych cech rodziny
Data: 2008
Badacz: Maria Jodkowska, Anna Oblacińska, Magdalena Stalmach, Izabela Tabak

Badanie stanowiło trzeci etap prospektywnego badania kohortowego. Próba badawcza liczyła 605 uczniów w wieku 13 lat, w tym 305 dziewcząt i 300 chłopców; badaniem objęto także rodziców młodzieży. Do pomiaru optymizmu życiowego uczniów wykorzystano polską skróconą wersję skali Wagnilda i Younga. Samoocenę zdrowia 13-latków określono za pomocą pytania: Czy uważasz, że ogólnie Twoje zdrowie jest...? (możliwe odpowiedzi: doskonałe, bardzo dobre, dobre, takie sobie, złe). Pozytywne nastawienie do życia charakteryzowało 44% dziewcząt i 34% chłopców. Przeciętne nastawienie do życia prezentowało natomiast 50% dziewcząt i 60% chłopców. Negatywne nastawienie do życia deklarowało 6% dziewcząt i 6% chłopców. Na wysoki poziom optymizmu dziewcząt wpływały pozytywne wzmocnienia ze strony ojca. Ponad dwa razy mniejsze prawdopodobieństwo pozytywnego nastawienia do życia cechowało dziewczęta rzadko otrzymujące pozytywne wzmocnienie ze strony ojca w porównaniu z rówieśnicami otrzymującymi takie wzmocnienie często. W przypadku chłopców trzy razy mniejsze prawdopodobieństwo pozytywnego nastawienia do życia cechowało tych respondentów, którzy byli pod słabą kontrolą ze strony ojca i otrzymywali rzadkie wzmocnienia ze strony matki. Pozytywne nastawienie do życia okazało się ponadto silnym predyktorem zdrowia subiektywnego badanej młodzieży.

Autorskie słowa kluczowe: kontrola, optymizm życiowy, samoocena zdrowia, pozytywne wzmacnianie, dyscyplina, czynniki chroniące
Author's Keywords: control, optimism, self-reported health, positive parenting, discipline, protective factors
Deskryptory TESE: rodzina, rodzice, dobre samopoczucie, zdrowie, problemy zdrowotne
TESE descriptors: family, parents, well-being, health, health problems
  • Stalmach, M., Jodkowska, M., Tabak, I. i Oblacińska, A. (2013). Optymizm życiowy 13-latków w Polsce w kontekście samooceny zdrowia oraz wybranych cech rodziny. Medycyna Wieku Rozwojowego, 4, 324-333.