Tytuł badania: Używanie substancji psychoaktywnych i inne zachowania problemowe młodzieży gimnazjalnej. Zmiany pomiędzy 14. a 16. rokiem życia
Typ badania: podłużne
Data: 2002 – 2004
Badacz: Krzysztof Bobrowski

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Jaka część uczniów ostatnich klas gimnazjum przejawia jakiekolwiek z analizowanych zachowań problemowych? Jaka część badanej młodzieży cechuje się współwystępowaniem (nasileniem) różnych zachowań problemowych? Jak zmieniły się wskaźniki zachowań problemowych w ciągu dwu lat nauki w gimnazjum? Czy występowanie zachowań problemowych oraz zmiany w tym zakresie zależą od płci badanych uczniów? Badanie przeprowadzono dwukrotnie – pierwsze objęło uczniów 47 klas pierwszych szkół gimnazjalnych (dobór próby miał charakter losowy, w tym 13% klas z gimnazjów publicznych z każdej z siedmiu dzielnic gminy Warszawa-Centrum oraz siedem losowo dobranych klas spośród 34 klas gimnazjów niepublicznych w gminie). Łącznie w pierwszym badaniu wzięło udział 1123 uczniów. W drugiej edycji badania uczestniczyło 1030 osób, finalnie do analiz statystycznych zakwalifikowano wyniki 1017 uczniów. Do zebrania materiału wykorzystano polską adaptację kanadyjskiego kwestionariusza służącego do monitorowania stanu zdrowia psychicznego młodzieży. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że wskaźniki dotyczące przemocy w ciągu dwóch lat pozostały na niezmienionym poziomie zarówno w grupie dziewcząt, jak i chłopców. Odnotowano natomiast wzrost problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych – w tym m.in.: odsetki osób upijających się w ostatnim roku zwiększyły się z blisko 20% do 46%. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano także wyraźne zwiększenie wraz z wiekiem uczniów rozpowszechnienia palenia marihuany lub haszyszu (w ciągu roku z blisko 5% do 19% używających oraz w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie z 2% do blisko 9%).

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, zachowania problemowe, używanie alkoholu i narkotyków
Author's Keywords: youth, problem behaviors, alcohol and drug use
Deskryptory TESE: młodzież, narkomania, zachowania, zachowania społeczne, postawa, wiek
TESE descriptors: youth, drug abuse, behaviour, social behaviour, attitude, age
  • Bobrowski, K. (2005). Używanie substancji psychoaktywnych i inne zachowania problemowe młodzieży gimnazjalnej. Zmiany pomiędzy 14. a 16. rokiem życia. Alkoholizm i Narkomania, 1-2, 27-38.