Tytuł badania: Używanie i nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez polskich studentów
Data: maj 2000
Badacz: Krzysztof Fronczyk, Jerzy Mellibruda, Sabina Nikodemska

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jakie są rozmiary konsumpcji alkoholu i innych środków uzależniających przez studentów? Jakie szkodliwe zjawiska występują w związku z piciem alkoholu? Jacy studenci nadużywają alkoholu i innych środków uzależniających? Jaki jest stan świadomości studentów wobec picia alkoholu? Jakie działania profilaktyczne podejmowane są wobec studentów? Próbę badawczą stanowili studenci z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Warszawy oraz Wrocławia. Do zebrania materiału posłużono się polską adaptacją narzędzia stosowanego przez Wechslera i in. (1998). Łącznie w badaniu wzięło udział 9446 osób. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że 40% respondentów w ciągu dwóch tygodni poprzedzających ankietę przekroczyło wysoki próg szkodliwości nadużycia alkoholu (42% mężczyzn i 37% kobiet). Wykazano, że co trzeci student i prawie co piąta studentka pod wpływem alkoholu popełnili czyny, których potem żałowali. Okazało się również, że co czwarty mężczyzna w stanie upojenia wdawał się w agresywne konflikty z kolegami. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem ustalono, że w ciągu 30 dni poprzedzających badanie około 7% osób zażywało marihuanę, a 1,5% amfetaminę. Odnotowano także coraz częstsze łączenie nadużywania alkoholu z sięganiem po narkotyki.

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, narkotyki, alkohol, profilaktyka, młodzież, papierosy, przemoc w rodzinie, uzależnienie
Author's Keywords: family, drugs, alcohol, prevention, youth, smoking, family violence, addiction
Deskryptory TESE: postawa, student, zachowania, zachowania społeczne, życie studenckie, profilaktyka, rodzina, narkomania, zdrowie
TESE descriptors: attitude, student, behaviour, social behaviour, student life, prevention, family, drug abuse, health
  • Mellibruda, J., Nikodemska, S. i Fronczyk, K. (2003). Używanie i nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez polskich studentów. Medycyna Wieku Rozwojowego, 1, 135-155.