Tytuł badania: Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną w województwie łódzkim w ocenie nauczycieli
Projekt badawczy:
  • ESPAD
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2003 2007 2011
Typ badania: cykliczne
Data: [2011]
Badacz:

Badanie miało na celu analizę rozpowszechnienia picia alkoholu i używania narkotyków przez młodzież szkolną w województwie łódzkim z perspektywy nauczycieli. Działania badawcze (na zlecenie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi) prowadził Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD), natomiast za stronę finansową był odpowiedzialny Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który realizował cykliczny projekt badawczy: Picie alkoholu i używanie narkotyków przez młodzież szkolną w woj. łódzkim. Ankietę przeprowadzono na próbie 151 wychowawców i pedagogów lub psychologów. Wszyscy pracowali z uczniami trzecich klas gimnazjum oraz drugich klas szkół ponadgimnzjalnych. Pytania badawcze dotyczyły wiedzy nauczycieli na temat dostępności, rozpowszechnienia, wydatków, ryzyka związanych z paleniem papierosów, piciem napojów alkoholowych, zażywaniem leków uspokajających i nasennych, używaniem napojów energetycznych oraz zażywaniem narkotyków, a także sposobów spędzania wolnego czasu przez młodych ludzi i przemocy rówieśniczej. Dodatkowo nauczyciele wypowiadali się o współpracy z rodzicami, potrzebach szkoleniowych w zakresie wsparcia psychologicznego i zawodowego. Wyniki badania sformułowano w postaci 46 wniosków, m.in.: charakterystyka najważniejszych problemów wychowawczych (wagarowanie, wulgarne zachowanie, palenie papierosów, przemoc rówieśnicza); rozpowszechnienie picia alkoholu przez młodzież zarówno gimnazjalną, jak i ze szkół średnich; niewielka świadomość nauczycieli co do rozpowszechnienia narkotyków wśród uczniów.

Deskryptory TESE: narkomania, kadra pedagogiczna, dziecko zagrożone, profilaktyka, edukacja żywieniowa, wychowawca klasy, wychowawca, relacja nauczyciel – uczeń, opieka nad młodzieżą, wsparcie dla nauczycieli, uczestnictwo rodziców, złe sprawowanie
TESE descriptors: drug abuse, teaching staff, child at risk, prevention, nutrition education, form teacher, educational childcare staff, teacher-student relation, youth protection, support for teachers, parent participation, misconduct
  • Raport z badania : Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną w województwie łódzkim w ocenie nauczycieli. (2011). Pobrane z http://www.rcpslodz.pl/admin/zdjecia/file/2012/DU/2012_07_10/Picie%20alkoholu%20i%20u%C5%BCywanie%20narkotyk%C3%B3w%20przez%20m%C5%82odzie%C5%BC%20szkoln%C4%85%20na%20terenie%20wojew%C3%B3dztwa%20%C5%82%C3%B3dzkiego%20w%20opinii%20nauczycieli.pdf