Tytuł badania: Picie alkoholu i używanie narkotyków przez młodzież szkolną na terenie woj. łódzkiego (2011)
Projekt badawczy:
  • ESPAD
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2003 2007 2011
Typ badania: cykliczne
Data: maj 2011 – czerwiec 2011
Badacz: Bogusław Prajsner

Badanie ilościowe miało na celu analizę zjawiska picia alkoholu i używania narkotyków przez młodzież szkolną. Działania badawcze (na zlecenie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi) prowadził Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD), natomiast za stronę finansową był odpowiedzialny Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który realizował cykliczny projekt badawczy: Picie alkoholu i używanie narkotyków przez młodzież szkolną w woj. łódzkim. Anonimową ankietę audytoryjną przeprowadzono na próbie 2172 uczniów ze 100 (losowo wybranych) klas trzecich gimnazjalnych (1007 uczniów) i drugich klas ponadgimnazjalnych (1165 uczniów). Ostatecznie przeanalizowano 2088 ankiet (977 uczniów z trzecich klas gimnazjum oraz 1111 z drugich klas ponadgimnazjalnych). Pytania badawcze dotyczyły dostępności, rozpowszechnienia, wydatków, ryzyka związanych z paleniem papierosów, piciem napojów alkoholowych, zażywaniem leków uspokajających i nasennych, używaniem napojów energetycznych oraz zażywaniem narkotyków, a także sposobów spędzania wolnego czasu przez młodych ludzi i przemocy rówieśniczej. Na podstawie wyników badania (opracowanych w programie SPSS) autorzy przedstawili rekomendacje działań profilaktycznych i naprawczych w zakresie rozwiązywania problemu alkoholowego, narkomanii i przemocy rówieśniczej wśród młodzieży, m.in.: wprowadzenie programów interwencyjnych o charakterze komplementarnym do szkół w województwie łódzkim, przeprowadzenie długotrwałych szkoleń dla kadry pedagogicznej, współpraca z rodzicami, utrudnienie młodzieży możliwości zakupu środków psychoaktywnych.

Deskryptory TESE: narkomania, dziecko zagrożone, młodzież, środowisko społeczno-kulturowe, profilaktyka, edukacja zdrowotna, przemoc szkolna, uczestnictwo rodziców, krzywdzenie dzieci
TESE descriptors: drug abuse, child at risk, youth, socio-cultural environment, prevention, health education, bullying, parent participation, child abuse
  • Raport z badania "Picie alkoholu i używanie narkotyków przez młodzież szkolną na terenie województwa łódzkiego". (2011). Pobrane z http://www.rcpslodz.pl/admin/zdjecia/file/2012/DU/2012_07_10/Picie%20alkoholu%20i%20u%C5%BCywanie%20narkotyk%C3%B3w%20przez%20m%C5%82odzie%C5%BC%20szkoln%C4%85%20na%20terenie%20wojew%C3%B3dztwa%20%C5%82%C3%B3dzkiego%20-%20ESPAD%202011.pdf