Tytuł badania: Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną (2007)
Projekt badawczy:
  • ESPAD
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 1995 1999 2003 2007 2011
Typ badania: międzynarodowe, cykliczne
Data: maj 2007 – czerwiec 2007
Badacz: Janusz Sierosławski

Badanie miało na celu analizę zasięgu zjawiska alkoholizowania się i zażywania narkotyków przez polską młodzież oraz weryfikację czynników powodujących używanie substancji psychoaktywnych. Polskie badanie jest częścią międzynarodowego projektu European School Survey Project on Alcohol and Drugs (ESPAD), który jest realizowany w Europie co cztery lata od 1995 roku. Instytucją wspierającą projekt na poziomie europejskim jest Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction EMCDDA). Wyniki badania z 2003 roku porównano z wynikami badań ESPAD z lat: 1995, 1999 i 2003. Próbę badawczą podzielono na dwie grupy: młodzież urodzoną w 1991 roku i młodzież urodzoną w 1989 roku. Trzecie klasy gimnazjum i drugie klasy ponadgimnazjalne: (licea ogólnokształcące, profilowane, technika, zasadnicze szkoły zawodowe) wylosowano na podstawie listy szkół Ministerstwa Edukacji Narodowej. W rezultcie przebadano 2231 uczniów klas trzecich gimnazjów (47,2% dziewcząt oraz 52,8% chłopców) i 2249 uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych (51,7% dziewcząt oraz 48,3%). Ankieta audytoryjna zawierała pytania o palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, ich dostępność, stosunek rodziców do narkotyzowania i upijania się ich dzieci, zażywania leków jako substancji odurzających, udziału w programach profilaktycznych. Wyniki badania wskazują na powszechną dostępność napojów alkoholowych wśród nastolatków. W porównaniu z badaniami z lat 2003, 1999 i 1995 nastąpił spadek używania alkoholu przez młodzież, jednak trend stabilizacyjny utrzymał się w przypadku zażywania narkotyków.

Deskryptory TESE: narkomania, profilaktyka, młodzież, złe sprawowanie, Europa
TESE descriptors: drug abuse, prevention, youth, misconduct, Europe
  • Sierosławski, J. (2007). Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną. Raport z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych w 2007 roku. Pobrane z http://www.cinn.gov.pl/portal?id=166545