Tytuł badania: Picie alkoholu i używanie narkotyków przez młodzież szkolną w województwie łódzkim (2003)
Projekt badawczy:
  • ESPAD
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2003 2007 2011
Typ badania: cykliczne
Data: 2003
Badacz: Bogusława Bukowska, Janusz Sierosławski

Badanie miało na celu analizę rozpowszechnienia picia alkoholu i używania narkotyków przez młodzież szkolną w województwie łódzkim. Działania badawcze prowadzono w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD), natomiast za stronę finansową był odpowiedzialny Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Ankietę audytoryjną przeprowadzono na próbie około 2400 uczniów ze 112 klas szkolnych roczników 1987 i 1985, czyli klas trzecich gimnazjalnych i drugich licealnych. Pytania badawcze dotyczyły: palenia tytoniu, picia napojów alkoholowych oraz używania narkotyków. Wyniki badania pokazały m.in.: największe rozpowszechnienie alkoholu wśród substancji psychoaktywnych zażywanych przez młodzież, wzrost liczby dziewczyn sięgających systematycznie po alkohol i papierosy, regularne palenie tytoniu wśród większości uczniów gimnazjum i liceum.

Deskryptory TESE: narkomania, dziecko zagrożone, edukacja zdrowotna, środowisko społeczno-kulturowe, profilaktyka, młodzież
TESE descriptors: drug abuse, child at risk, health education, socio-cultural environment, prevention, youth
  • Bukowska, B. i Sierosławski, J. (2003). Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną – raport z badań ankietowych zrealizowanych w województwie łódzkim w 2003 r. Warszawa: Instytut Psychiatrii i Neurologii.