Tytuł badania: Picie alkoholu i używanie narkotyków przez młodzież szkolną w województwie łódzkim (2007)
Projekt badawczy:
  • ESPAD
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2003 2007 2011
Typ badania: cykliczne
Data: 18 października 2007 – 19 listopada 2007
Badacz:

Badanie o charakterze ilościowym miało na celu analizę zjawiska picia alkoholu i używania narkotyków przez młodzież szkolną. Działania badawcze (na zlecenie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi) prowadziła firma PBS DGA Sp. z o.o. w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD); za finansowanie był odpowiedzialny Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, realizujący cykliczny projekt badawczy: Picie alkoholu i używanie narkotyków przez młodzież szkolną w woj. łódzkim. Anonimową ankietę audytoryjną przeprowadzono na losowej próbie 3162 uczniów ze 150 klas trzecich gimnazjalnych (1553 uczniów; 51% chłopców i 49% dziewcząt) i drugich szkół ponadgimnazjalnych (1609 uczniów; 45% chłopców i 55% dziewcząt). Pytania badawcze (zamieszczone w kwestionariuszach ESPAD 2003 i 2007) dotyczyły dostępności, rozpowszechnienia, wydatków, ryzyka związanych z paleniem papierosów, piciem napojów alkoholowych, zażywaniem leków uspokajających i nasennych oraz narkotyków. Na podstawie wyników badania autorzy przedstawili rekomendacje działań profilaktycznych i naprawczych w zakresie rozwiązywania problemu alkoholowego i narkomanii wśród młodzieży, m.in.: wprowadzenie programów interwencyjnych o charakterze komplementarnym do szkół, utrudnienie młodzieży dostępu do zakupu środków psychoaktywnych, uświadamianie rodziców o realnym zagrożeniu wpadnięcia w nałóg przez ich dzieci.

Deskryptory TESE: profilaktyka, edukacja zdrowotna, narkomania, dziecko zagrożone, problemy zdrowotne, młodzież, niekorzystne położenie
TESE descriptors: prevention, health education, drug abuse, child at risk, health problems, youth, disadvantaged background
  • Raport z badania: „Picie alkoholu i używanie narkotyków przez młodzież szkolną na terenie woj. łódzkiego". (2007). Pobrane z http://www.rcpslodz.pl/download/PBS_DGA_Picie_alko_uzyw_narko.pdf