Tytuł badania: Używanie substancji psychoaktywnych i inne zachowania ryzykowne u młodzieży w wieku 11-15 lat w Polsce w 2002 roku
Data: luty 2002 – marzec 2002
Badacz: Joanna Mazur, Barbara Woynarowska

Badanie zrealizowano w ramach międzynarodowego projektu badawczego dotyczącego zachowań zdrowotnych młodzieży szkolnej (HBSC). Przedmiot badania stanowiły: częstości używania substancji psychoaktywnych, zachowań agresywnych, ryzykownych zachowań seksualnych i stosowania diet odchudzających; wieku inicjacji tytoniowej, alkoholowej, narkotykowej i seksualnej; częstości występowania nasilonych (tzn. regularnych lub często powtarzających się) zachowań ryzykownych. Badaniu poddano uczniów klas piątych szkół podstawowych oraz klas pierwszych i trzecich gimnazjum. W doborze próby posłużono się metodą losowania dwustopniowego, zespołowego ze stratyfikacją na miejsce zamieszkania (miasto-wieś). Łącznie badaniem objęto 6383 osoby (co stanowiło 88% wylosowanej próby). Do zebrania materiału badawczego wykorzystano międzynarodowy standardowy kwestionariusz ankiety. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że nasilone zachowania ryzykowne (występujące regularnie lub często) dotyczyły 5-25% respondentów. Wykazano również, że częstość zachodzenia zachowań ryzykownych zwiększa się z wiekiem (największy wzrost odnotowano między 13. a 15. rokiem życia). Okazało się ponadto, że rozpowszechnienie zachowań ryzykowanych było istotnie większe w grupie chłopców niż dziewcząt oraz młodzieży mieszkającej w mieście niż na wsi. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem do najczęściej występujących zachowań zaliczono: spożywanie napojów alkoholowych (51%), uczestnictwo w bójkach (39%), dręczenie innych uczniów (37%).

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, zachowania agresywne, palenie tytoniu, picie alkoholu, używanie innych substancji psychoaktywnych, ryzykowne zachowania seksualne, odchudzanie
Author's Keywords: adolescents, aggressive behaviours, smoking, alcohol and drug use, risk seksual behaviours, dieting
Deskryptory TESE: zachowania, zachowania społeczne, młodzież, Polska, postawa, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: behaviour, social behaviour, youth, Poland, attitude, health education
  • Woynarowska, B. i Mazur, J. (2003). Używanie substancji psychoaktywnych i inne zachowania ryzykowne u młodzieży w wieku 11-15 lat w Polsce w 2002 roku. Alkoholizm i Narkomania, 3-4, 155-171.