Tytuł badania: Obraz siebie u młodzieży – jako następstwo relacji między dziećmi i rodzicami – i jego związki ze skłonnością do uzależnień
Data: [2004]
Badacz: Wojciech Baryluk

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: jakie postawy rodziców względem dzieci wykazują związek z określoną strukturą obrazu siebie? Do zebrania materiału badawczego wykorzystano Kwestionariusz stosunków między rodzicami i dziećmi A. Roe i M. Siegelmana, Kwestionariusz orientacji w problemach uzależnień (wersję eksperymentalną skonstruowaną między innymi w oparciu o Przesiewowy Michigański Test Problemów Alkoholowych), a także Test przymiotników (Adjective Check List) G.H. Gougha i A.B. Heilbruna. Próbę badawczą stanowili uczestnicy zajęć organizowanych przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii (MOS-t) we Wrocławiu (grupę kontrolną tworzyły osoby nieuczestniczące w tego typu zajęciach). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że różnice między rodzicami obu grup wystąpiły tylko w zakresie postawy ochraniającej. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem sformułowano wniosek, że z większym prawdopodobieństwem na zajęcia terapeutyczne będą chodzić dzieci z rodzin, w których postawy rodzicielskie matki i ojca są niespolaryzowane. Okazało się również, że potrzeba agresywności wysoko dodatnio korelowała z postawą ochraniającą u matek i ojców (bez względu na grupę respondentów). Wykazano ponadto, że wysoko korelowała dodatnio także potrzeba autonomii z postawą ochraniającą u ojca (uzyskano wyższe wyniki w grupie kontrolnej). Pod względem skłonności do uzależnień odnotowano, że wszystkie wymienione skale ACL wyjaśniały przeszło 31% zmienności tej zmiennej (tym samym stwierdzono, że jedna trzecia wpływów na wzrost lub spadek skłonności do uzależnień zależała od istotnych aspektów wizerunku samego siebie).

Deskryptory TESE: młodzież, relacje interpersonalne, relacja rodzice – dziecko, wychowanie dziecka, zachowania, zachowania społeczne, postawa, rodzice, rodzina
TESE descriptors: youth, interpersonal relations, parent-child relation, child rearing, behaviour, social behaviour, attitude, parents, family
  • Baryluk, W. (2005). Obraz siebie u młodzieży – jako następstwo relacji między dziećmi i rodzicami – i jego związki ze skłonnością do uzależnień. Kwartalnik Pedagogiczny, 2, 115-138.