Tytuł badania: Problemy edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży we współczesnej rodzinie – próba diagnozy
Data: 2002 – 2004
Badacz: Czesław Lewicki

Badania przeprowadzono na blisko siedmiotysięcznej próbie dzieci w wieku od 6 do 11 lat i ich rodziców. Przedmiotem badań były poziom i uwarunkowania wiedzy, umiejętności i sprawności zdrowotnych dzieci i młodzieży. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano ankietę, wywiad, obserwację, pomiar i wybrane techniki opisu i wnioskowania statystycznego. Terenem badania było województwo podkarpackie. W 77,3% rodzin dominującą rolę w procesie edukacji zdrowotnej odgrywały matki, w 11,5% ojcowie, w 9,5% dziadkowie i w 1,7% starsze rodzeństwo. Do celów i motywów edukacji zdrowotnej dzieci respondenci zaliczali: wyposażenie dzieci i młodzieży w stosowną do wieku wiedzę i umiejętności zdrowotne (62,6% wskazań); kształtowanie nawyków higienicznych (57,3%); zapoznanie z przyczynami niektórych chorób, nawyków, dolegliwości (41,4%); zabezpieczenie dziecka przed chorobami (18,9%); zapoznanie z zagrożeniami wynikającymi ze zbyt długiego oglądania telewizji albo przesiadywania przed komputerem (16,2%); zapoznanie z zasadami odpowiedniego ubierania się i hartowania ciała (13,2%); uświadomienie dziecka na temat znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia (12,8%); aktywizacja ruchowa dziecka (11,4%); zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia (9,7%); zapoznanie z zasadami poruszania się po drogach publicznych (7,6%); zainteresowanie dzieci stanem ich własnego zdrowia (7,1%); kształtowanie umiejętności wczuwania się w samopoczucie innych ludzi, borykających się z problemami zdrowotnymi (5,8%); wdrożenie do wykorzystywania zaleceń lekarza (4,3%).

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, edukacja zdrowotna, ewaluacja, system edukacji zdrowotnej, podmiot i przedmiot edukacji zdrowotnej, proces edukacji zdrowotnej, cele, treści, metody, formy i środki edukacji zdrowotnej, postawa zdrowotna
Author's Keywords: family, health education, evaluation, health education system, subject and object of health education, process od health education, goals, contents, methods, forms and means of health education, health attitudes
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, zdrowie, wychowanie fizyczne, rodzice, choroba, problemy zdrowotne, środki masowego przekazu
TESE descriptors: health education, health, physical education, parents, illness, health problems, mass media
  • Lewicki, C. (2005). Problemy edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży we współczesnej rodzinie – próba diagnozy. Rocznik Komisji Nauk Pedagogicznych, LVIII, 143-154.