Tytuł badania: Problemy dzieci i młodzieży w kontekście wykluczenia społecznego w województwie podlaskim
Data: 2010 – 2011
Badacz:

Celem badania było określenie skali i przyczyn problemów dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego w kontekście wykluczenia społecznego. Badaniem objęto łącznie 1648 uczniów z szóstych klas szkoły podstawowej, drugich klas gimnazjum i pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. Dodatkowo przeprowadzono badanie wśród pedagogów szkolnych zatrudnionych w placówkach na Podlasiu; w grupie tej było 77 osób, w tym 38 zatrudnionych w szkołach podstawowych, 27 w gimnazjach i 12 w szkołach ponadpodstawowych. Wśród uczniów pierwszych klas szkoły ponadgimnazjalnej alkohol piło 38% respondentów, wśród uczniów drugich klas gimnazjów 14%, a wśród szóstoklasistów 6%. Do głównych przyczyn picia alkoholu we wszystkich trzech grupach wiekowych należały chęć dobrej zabawy i pragnienie przypodobania się rówieśnikom. Dostępność alkoholu za łatwą uznało 79% uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, 51% z gimnazjów i 28% ze szkół podstawowych. Do zażywania narkotyków przyznało się 1% uczniów ze szkół podstawowych, 4% z gimnazjalnych i 13% z ponadgimnazjalnych. Do zażywania narkotyków kilka razy w roku w grupie uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych przyznało się 2,78% respondentów, raz w tygodniu 0,23%, kilka razy w miesiącu 0,93%, raz w miesiącu 0,46% i kilka razy w tygodniu 0,70%. Respondenci sięgali po narkotyki – podobnie jak po alkohol – ze względu na chęć dobrej zabawy.

Deskryptory TESE: zdrowie, problemy zdrowotne, narkomania, zachowania społeczne, zabawa
TESE descriptors: health, health problems, drug abuse, social behaviour, play
  • Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku. Obserwatorium Integracji Społecznej. (2011). Problematyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży – skala zjawiska w województwie podlaskim. Pobrane z http://www.rops-bialystok.pl/wwwois/wp-content/uploads/2013/03/4.-RAPORT_Uzaleznienia-22.08.2011.pdf