Tytuł badania: Przekonania dotyczące palenia tytoniu wśród młodzieży 15-letniej w różnych krajach
Typ badania: międzynarodowe
Data: 1997 – 1998
Badacz: Joanna Mazur, Barbara Woynarowska

Badanie przeprowadzono w ramach serii międzynarodowych badań nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej (HBSC). Dodatkowym włączonym elementem był kwestionariusz Kontrola Palenia Nastolatków (CAS). Celem badania była diagnoza przekonań młodzieży na temat różnych aspektów palenia tytoniu. Próbę badawczą stanowili uczniowie w wieku 15 lat (średnia wieku mieściła się w przedziale od 15,2 w Austrii do 15,9 w Walii; w Polsce wyniosła 15,7 roku). Polscy respondenci uczęszczali do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych (łącznie w badaniu wzięło udział 1636 polskich uczniów). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że tylko około 10% młodzieży 15-letniej planowało palić codziennie za dwa lata (w opinii większości badanych palenie w wieku 17 lat nie świadczyłoby o dorosłości). Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano również, że jedynie jedna trzecia respondentów była zdania o korzystnym wpływie tytoniu na opanowanie stresu, utrzymanie szczupłej sylwetki oraz poczucie pewności siebie. Okazało się ponadto, że dziewczęta we wszystkich krajach rzadziej od chłopców przewidywały własny nałóg palenia i częściej od nich nie były pewne swojej decyzji. Dodatkowo odnotowano, że polska młodzież (przede wszystkim dziewczęta) miała bardziej negatywny stosunek do palenia przez siebie w najbliższej przyszłości, a także palenia przez rodziców w domu oraz przez ludzi w miejscach publicznych i szkole.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, palenie tytoniu, przekonania, intencje palenia, przyzwolenie palenia
Author's Keywords: youth, tabacco smoking, beliefs, intensions, smoking permissiveness
Deskryptory TESE: młodzież, zachowania, zachowania społeczne, postawa, Europa
TESE descriptors: youth, behaviour, social behaviour, attitude, Europe
  • Woynarowska, B. i Mazur, J. (2001). Przekonania dotyczące palenia tytoniu wśród młodzieży 15-letniej w różnych krajach. Alkoholizm i Narkomania, 4, 523-534.