Tytuł badania: Problem używania środków psychoaktywnych przez młodzież. Badania uczniów szkół łódzkich
Data: grudzień 2001
Badacz: Jan Chodkiewicz, Zygfryd Juczyński

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy skali zachowań ryzykownych podejmowanych przez młodzież mieszkającą w Łodzi. Próbę badawczą stanowiło 21 ostatnich klas (szóstych) szkół podstawowych, 21 klas (środkowych) gimnazjum, 21 klas pierwszych i trzecich licealnych oraz 19 klas pierwszych i trzecich szkół technicznych (dobór miał charakter warstwowo-losowy). Łącznie w badaniu wzięły udział 82 klasy, w tym 2073 osoby w wieku od 12 do 18 lat. Finalnie analizy oparto na wynikach 2053 uczniów. Do zebrania materiału posłużono się autorskim kwestionariuszem Moje zachowania, który zawierał 67 pytań (dotyczących m.in. eksperymentów z piciem alkoholu, zażywania narkotyków czy palenia tytoniu). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że dziewczęta równie często jak chłopcy sięgały po środki psychoaktywne. Wykazano również, że krytyczny okres podejmowania zachowań ryzykownych w przypadku pierwszych kontaktów z alkoholem i nikotyną przypada na przedział wiekowy 9-10 lat, z kolei w zakresie zażywania narkotyków – 14-16 lat. Na podstawie zgromadzonego materiału zaobserwowano także współwystępowanie zachowań ryzykownych. Odnotowano, że 23% uczniów zarówno paliło papierosy, spożywało alkohol, jak i używało środków narkotycznych.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież szkolna, zachowania ryzykowne
Author's Keywords: adolescents, risky behaviours
Deskryptory TESE: narkomania, młodzież, zachowania, zachowania społeczne, postawa, uczeń
TESE descriptors: drug abuse, youth, behaviour, social behaviour, attitude, pupil
  • Chodkiewicz, J. i Juczyński, Z. (2002). Problem używania środków psychoaktywnych przez młodzież. Badania uczniów szkół łódzkich. Alkoholizm i Narkomania, 4, 409-420.