Tytuł badania: Rodzinne właściwości a picie alkoholu przez dorastających
Data: 1999
Badacz: Irena Jelonkiewicz, Katarzyna Kosińska-Dec

Celem badania była odpowiedź na pytanie: Czy osoby pijące relatywnie małe ilości alkoholu, osoby wypijające jednorazowo średnie ilości alkoholu oraz osoby wypijające względnie duże ilości alkoholu pochodzą z rodzin różniących się stopniem wsparcia emocjonalnego i stopniem kontroli dziecka? Próbę badawczą stanowiło 180 losowo wybranych rodzin mieszkających w Warszawie (były to rodziny pełne, z dzieckiem w wieku 16-17 lat, nikt z badanych członków rodziny nie leczył się z powodu przewlekłych chorób, a także nikt nie przejawiał widocznego kalectwa). Do zebrania materiału posłużono się dwoma zestawami kwestionariuszy: Jakie jest twoje życie? (dla młodzieży) oraz Życie twojej rodziny (dla rodziców). Na podstawie uzyskanych odpowiedzi utworzono dwa skupienia, pierwsze składające się z 74, a drugie ze 106 osób. Do pierwszego należały rodziny, w których rodzice i dzieci niżej oceniali mocne strony rodziny niż w skupieniu drugim (ponadto małżonkowie z pierwszego skupienia niżej szacowali także intymność emocjonalną w ich związku). Analiza zgromadzonego materiału pozwoliła stwierdzić, że wyróżnione w badaniu właściwości rodzin (stopień wsparcia emocjonalnego oraz stopień kontroli) wiązały się z rodzajem picia dorastających. Wykazano, że jednorazowo mniej alkoholu spożywały dzieci z rodzin, w których odnotowano większą dumę z przynależności rodzinnej, wyższe oceny kompetencje rodziny, większą bliskość emocjonalną małżonków oraz większą władzę dzieci w sprawach rodzinnych.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, rodzina, alkohol
Author's Keywords: youth, family, alcohol
Deskryptory TESE: młodzież, rodzice, rodzina, relacja rodzice – dziecko, wiek, kompetencje, relacje interpersonalne
TESE descriptors: youth, parents, family, parent-child relation, age, competence, interpersonal relations
  • Jelonkiewicz, I. i Kosińska-Dec, K. (2002). Rodzinne właściwości a picie alkoholu przez dorastających. Alkoholizm i Narkomania, 4, 421-431.